Fundacja BGŻ podsumowała dwa lata prowadzenia swojego ogólnopolskiego programu edukacyjnego na rzecz bezpieczeństwa na drodze „Jeżdżę z głową”.
Z badań przeprowadzonych w 2011 roku przez TNS OBOP na zlecenie Fundacji BGŻ wynika, że ponad połowa gimnazjalistów nie dba wystarczająco o swoją widoczność i bezpieczeństwo. Jednocześnie wielu z nich chciałoby rozszerzyć swoją wiedzę na temat przepisów drogowych. Młodzi rowerzyści, o których bank szczególnie dba, bo są oni najczęstszymi użytkownikami ruchu drogowego w małych miejscowościach, podkreślają także, że chcieliby wiedzieć, jak bezpieczniej uczestniczyć w ruchu drogowym i jak przekonać do tego innych. Dlatego Fundacja BGŻ uruchomiła ogólnopolski program edukacyjny „Jeżdżę z głową” kierowany do uczniów gimnazjów z małych miejscowości.
Do prac przygotowawczych do programu zaproszeni zostali partnerzy akcji: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komenda Główna Policji. Przy realizacji programu Fundacja współpracowała także z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Wspólnie z ekspertami ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego przy wsparciu partnerów Fundacja przygotowała materiały edukacyjne dla nauczycieli szkół gimnazjalnych. Stworzono platformę e-learningową i film animowany autorstwa Kuby Tarkowskiego, jednego z twórców animacji do „Jeża Jerzego”. Podjęto też działania lokalne wspólnie z władzami, służbami miejskimi i mediami na rzecz promowania bezpieczeństwa ruchu drogowego w miejscowościach, które wzięły udział w programie.
Założono, że program „Jeżdżę z głową” aby osiągnąć cele powinien składać się z 2 etapów – edukacyjnego i społecznego. Pierwszy etap to edukacja nauczycieli, uczniów i mieszkańców. W tej fazie uczniowie gimnazjów pod okiem przeszkolonych nauczycieli zdobywali wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze, także przy wsparciu przedstawicieli lokalnych komend policji.
Następnie młodzież gimnazjalna przy wsparciu nauczycieli, pracowników oddziałów Banku BGŻ oraz przedstawicieli lokalnych władz zajęła się rozpowszechnianiem idei przewodniej programu – wzajemnego szacunku i odpowiedzialności na drogach, wspierając program spontanicznymi inicjatywami lokalnymi w postaci spotkań na temat Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (BRD), lekcji dla przedszkolaków i pikników rowerowych dla mieszkańców. W swoich szkołach organizowali szkolenia z oznakowania, aby być widocznym na drodze, organizowali konkursy na najlepsze hasło promujące program.
Praca nagrodzona w I edycji programu w konkursie na plakat promujący bezpieczeństwo na drodze, pt. „Niech zapanuje pokój na drogach” autorstwa uczniów z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 z w Miejskim Zespole Szkół w Ciechanowie stała się jednocześnie motywem oficjalnego plakatu ogólnopolskiej kampanii społecznej dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego realizowanej w miejscowościach biorących udział w programie.
Drugi etap to zaangażowanie społeczne, czyli wyjście uczestników programu „Jeżdżę z głową ”na ulice. W inicjatywę włączono władze miejskie, policję oraz lokalne społeczności. Uczniowie przeprowadzali Ankiety Eksperta Ruchu Drogowego badające wiedzę mieszkańców na temat przepisów oraz sprawdzające ich zachowania w ruchu drogowym, zbierali podpisy wszystkich użytkowników dróg pod Deklaracją „Jeżdżę z głową”, organizowali rajdy rowerowe, zawody oraz wspólne debaty na temat zmniejszania istniejących zagrożeń w miejscowościach. Ważnym elementem tego etapu było przygotowanie mapy problemów drogowych danej miejscowości przez uczniów i nauczycieli oraz zaprezentowanie jej władzom miasta i jednostkom policji.
Kolejnym istotnym elementem etapu społecznego był wrześniowy happening – przejazd rowerowy ulicami miast. Uczestnicy tej akcji zatrzymywali się w szczególnie niebezpiecznych miejscach w mieście i oznaczali je flagami z napisem „Tu jeździmy z głową”, które podkreślały konieczność zachowania szczególnej ostrożności. W okolicach szkoły zawisły bannery zachęcające kierowców do wzmożonej ostrożności. Dodatkowo zbierane były podpisy pod petycją adresowaną do służb miejskich: policji i straży miejskiej, by w miejscach niebezpiecznych wzmogli patrole i pomagali pieszym oraz rowerzystom.
O 20% wzrosła wiedza na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, kodeksu drogowego i jego stosowania w miastach w których był przeprowadzony nowoczesny program edukacyjny „Jeżdżę z głową”. Aktywny udział w programie wzięło udział 48 tys. młodych ludzi. Mapy problemów drogowych powstały w 70 miejscowościach. Zebrano także 80 tys. deklaracji.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
08.01.2025
Truck Care ostrzega przed martwy polem
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO