24 lutego rusza semestr letni Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. Temat przewodni semestru letniego 2014 brzmi: „Żydzi i popkultura”. Wykłady odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 17.30-20.30. Program obejmuje 70 godzin akademickich, uzupełnionych o spotkania z twórcami i artystami, dyskusje oraz wizyty studyjne. Na zajęcia może zapisać się każdy. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury, sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy, a grono współpracujących wykładowców jest regularnie poszerzane. Każdy semestr obejmuje inną tematykę, np. literaturę, teatr, muzykę, sztukę, judaizm itd.
Podczas kolejnego semestru ŻUO wykładowcy wraz ze studentami spróbują zastanowić się wspólnie w jaki sposób i w jakim celu kultura masowa korzysta z tematyki żydowskiej, a także jaki kształt miała dawniej i ma dziś żydowska popkultura. Rozmawiać będą zarówno o żydowskiej kulturze popularnej, jak i obecności Żydów w kulturze polskiej, amerykańskiej czy ogólniej mówiąc współczesnej (i nieco dawniejszej) globalnej. Podejmowane będą takie tematy, jak: film i sitcom, jazz i kabaret, kryminał i fantastyka, komiks i moda, Muranów, Hollywood i Broadway, czy też twórcy kojarzeni z żydowską popkulturą: Mel Brooks i Billy Wilder, Art Spiegelman, Joan Sfar czy Adam Aston i wielu innych. Koszt całego semestru dla studentów i seniorów to 100 zł, a dla pozostałych uczestników 150 zł.
Program semestru letniego 2014 r. obejmuje następujące bloki:
I Blok: Hollywood i Broadway. Maskarady etniczne, negocjacje tożsamości – prof. Tomasz Majewski
II Blok: Wizualne reprezentacje tożsamości amerykańskich Żydów – dr Tomasz Łysak
III Blok: Komiksy Żydów, Żydzi w komiksach – dr Kamila Tuszyńska
IV Blok: Pamięć i wyobraźnia. Narracje o Zagładzie – dr Agnieszka Haska
V Blok: Popkultura i (est)etyka – sumienie słów, sumienie obrazów – dr Mateusz Skrzeczkowski / mgr Martyna Steckiewicz
VI Blok: Kino izraelskie i popkultura – mgr Joanna Ostrowska
Więcej informacji znajduje się na stronie www.jidyszland.pl, tam też dostępny jest formularz zgłoszeniowy.
Ponadto ruszyły zapisy na XII Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz, które odbędzie się w Warszawie w dniach 30 czerwca – 18 lipca 2014 r. W ramach seminarium 60 godzin lektoratów z języka jidysz, wykłady, spacery, spotkania i projekcje. Oferowane są stypendia. Podania o stypendia należy składać do 5 maja, a pozostałe do 31 maja. Więcej informacji oraz formularze zgłoszeniowe na stronie jidyszland.pl.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych