Ustawa o petycjach uchwalona w lipcu 2014 r. pozwala na składanie petycji przez Internet, a nowy portal Zmieńmy.to jest pierwszym w Polsce tego typu serwisem dostosowanym do nowego prawa.
Portal, którego partnerem jest Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, ma na celu realizowanie w praktyce idei społeczeństwa obywatelskiego poprzez tworzenie petycji
i głosowanie na inne inicjatywy. Zachęcamy do działania na rzecz swojej małej ojczyzny, polepszania jakości naszego codziennego życia oraz do aktywnego zabiegania o rozwiązanie ważnych dla nas problemów. Poruszane w serwisie sprawy mogą odnosić się do praktycznie wszystkich dziedzin życia
i mieć charakter zarówno lokalny, jak i ogólnopolski – mówi Dariusz Konik, założyciel portalu Zmieńmy.to.
Serwis jest wyposażony w kilka mechanizmów, które mają wspierać starania obywateli, a także skuteczność petycji. Ważną funkcją jest automatyczne i cykliczne wysyłanie petycji do adresata oraz możliwość informowania o postępach akcji na osi czasu petycji. W trosce o komfort pracy adresata, wiadomość e-mail z petycją i najnowszymi podpisami będzie wysyłana pięć razy w trakcie zbierania głosów, czyli co 20% realizacji celu. Dodatkowo, każdy użytkownik na swojej stronie profilowej może obserwować inicjatywy z danej kategorii tematycznej czy lokalizacji i dzięki temu zawsze być na bieżąco np. z petycjami z jego rodzinnego miasta.
Z portalu może korzystać każda osoba fizyczna, ale także fundacje i stowarzyszenia, dla których przygotowane jest specjalne konto, dzięki któremu możliwe jest tworzenie petycji pod własnym szyldem i dołączenie do grona partnerów serwisu. W ten sposób petycje organizacji pozarządowych zarejestrowanych w serwisie będą szczególnie promowane i wspierane przez portal. W celu nawiązaniu współpracy należy skontaktować się z serwisem pod e-mailem kontakt(at)zmienmy.to.
Serwis Zmieńmy.to działa zgodnie ze wspomnianą ustawą o petycjach uchwaloną przez Parlament RP w dniu 11 lipca 2014 r. Mimo że nowe prawo wejdzie w życie dopiero 9 września przyszłego roku, to portal jest w pełni przystosowany do wymogów stawianych przez ustawę. Zgodnie z art. 4, petycja musi zawierać wskazanie przedmiotu sprawy, informację o adresacie i autorze, jego adres kontaktowy oraz email. To właśnie wymienione elementy, a nie forma złożenia petycji, decydują o tym, czy zostanie rozpatrzona. Oznacza to, że petycje składane przez internet będą prawnie uznawane w Polsce.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.05.2022
Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja
-
12.05.2022
„Druh znaczy przyjaciel” – Dem zaprojektował polsko-ukraiński słowniczek dla dzieci
-
11.05.2022
Dzień bez Śmiecenia — inauguracja letniej edycji Operacji Czysta Rzeka
-
10.05.2022
Gazeta.pl i Ukrayina.pl licytują słynne znaczki pocztowe z podpisami bohaterów Ukrainy
-
06.05.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta
-
03.05.2022
Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach