Organizacje pozarządowe skutecznie oprotestowały pomysł konieczności udzielania przez władze zezwolenia na przekazanie darowizny przelewem (jak w przypadku publicznych zbiórek gotówki). Na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wycofano niekorzystne, zdaniem organizacji pozarządowych, poprawki do ustawy o zbiórkach publicznych.
– Cieszę się, że ta poprawka została wycofana – powiedział na posiedzeniu Komisji Minister Boni – uważam, że ustawa o zbiórkach publicznych powinna być maksymalnie uproszczona.
W liście wysłanym do posła Waldy’ego Dzikowskiego, przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowych projektów ustaw o zmianie ustawy o działach administracji rządowej,
26 czerwca Minister Boni zaproponował zmianę całej ustawy o zbiórkach publicznych i wycofanie zaproponowanej przez MAiC poprawki, jak również zadeklarował dążenie do liberalizacji przepisów.
– Mam nadzieję, że wycofanie niekorzystnych poprawek będzie początkiem dobrej współpracy pomiędzy stroną społeczną a Ministerstwem. – mówi Paweł Bronikowski, Prezes Fundacji Anioły Filantropii – Liczę na to, że strona społeczna będzie mogła aktywnie uczestniczyć w procesie nowelizacji ustawy od momentu rozpoczęcia prac nad projektem.
Na posiedzeniu Komisji Minister Boni zwrócił uwagę, że obecne przepisy generują dla organizacji pozarządowych dodatkowe prace i obowiązki, np. organizacja, która przeprowadza kilkanaście zbiórek publicznych w ciągu roku za każdym razem dostarcza swój statut oraz wyciąg z KRS do Ministerstwa, przy czym oba dokumenty są dostępne on-line.
Rozmawiano również o konieczności odróżnienia zbiórek publicznych, służących celom dobroczynnym, od finansowania społecznościowego (crowdfunding), które służy rozwojowi przedsięwzięć ekonomicznych i celom biznesowym, i powinien zostać uregulowany odrębnymi przepisami.
– Organizacje społeczne z zadowoleniem przyjęły decyzję o wycofaniu poprawki MAiC do ustawy
o zbiórkach publicznych – ocenia Marta Kube z Forum Obywatelskiego Rozwoju – Liczymy jednocześnie, że nowe regulacje dotyczące zbiórek publicznych oraz crowdfundingu będą przegotowane przy współudziale strony społecznej, a konsekwencją tej współpracy będą jasne i proste przepisy, które umożliwią rozwój dobroczynności oraz crowdfundingu w Polsce.
Minister Boni na posiedzeniu Komisji zapowiedział, że w ciągu miesiąca zostaną stworzone założenia tego projektu, zaś jesienią zmiany powinny zostać przyjęte.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.03.2023
Biedronka usuwa ze swoich produktów tony cukru, tłuszczu i soli
-
24.03.2023
Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową w IKEA
-
23.03.2023
Grodziski Ośrodek Sportu i Rekreacji z „cichymi godzinami”
-
22.03.2023
Dąb Fabrykant zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2023!
-
20.03.2023
9% dzieci wymaga profesjonalnej pomocy psychologicznej! Trwa zbiórka KOPD
-
16.03.2023
Netto i Caritas wspierają potrzebujących na Wielkanoc