W przytulnym pokoju dziewczynka powoli zaszywa sobie nitką usta. To symbol tego, jak czują się ofiary cyberprzemocy – zastraszane, bezsilne, zmuszone do milczenia.
14 stycznia brytyjska organizacja Beatbullying w ramach projektu CyberMentors rozpoczęła kampanię "Turn Up The Volume, You Can Speak Out Now" poświęconą pamięci 15-letniej Megan Gillan, która 19 stycznia 2009r. odebrała sobie życie po tym, jak była prześladowana w szkole i za pośrednictwem internetu przez swoich rówieśników. Powodem zażycia zabójczej dawki pigułek nasennych były m.in. komentarze kolegów ze szkoły na portalu społecznościowym www.bebo.com na temat jej wyglądu i ubioru.
Kampania prowadzona przy pełnym wsparciu rodziny Megan ma na celu przedstawienie mechanizmu zastraszania młodych ludzi oraz pokazania jaki ma to wpływ na ich psychikę. Według obserwacji inicjatorów kampanii 68% dzieci do 18 roku życia odwiedzających stronę www.cybermentors.org.uk ma objawy depresji, nie radzi sobie ze sobą i otaczających je światem, 7% przyznało się do samookaleczenia. Portal służy przede wszystkim wymianie informacji pomiędzy młodymi ludźmi i ich wzajemnemu wspieraniu się.
Kampania realizowana jest w cyberprzestrzeni, na billboardach w pobliży szkół oraz w kinach (przed filmami przeznaczonymi dla odbiorców powyżej 12 lat). Brytyjska telewizja Clearcast odmówiła emisji spotów obawiając się, że może zapanować moda na okaleczenia się w sposób w nich przedstawiony.
Emma-Jane Cross, prezes Beatbullying, powiedziała: – Jesteśmy dumni z tej kampanii i sposobu w jaki pozwala zrozumieć wpływ znęcania się na ofiary. Ale byliśmy zawiedzeni, że Clearcast odmówił emisji. Z naszych źródeł wynika, że 69% młodzieży zetknęło się ze znęcaniem się i naszym celem jest, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o www.cybermentors.org.uk i o tym że mogą tam znaleźć wsparcie i realną pomoc. Cross dodaje: – Nawet jeśli tylko jeden młody człowiek skorzysta z pomocy dzięki programowi CyberMentors to znaczy, że cała praca i hojne darowizny na rzecz tej kampanii bardzo się opłaciły.
Działania medialne kierowane są także do rodziców nastolatków, którzy często nie zdają sobie sprawy jak ważne jest dla ich dzieci "życie w cyberprzestrzeni" i funkcjonowanie na portalach społecznościowych. To nowy rodzaj bezkarnej, anonimowej i bezkarnej oceny innych osób, a to powoduje, że często brutalnej.
M.Jeziorowska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem