6 października rusza zimowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, którego temat przewodni brzmi: „Inny/Obcy”. Wykłady odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 17.30-20.30. Program obejmuje 70 godzin akademickich, uzupełnionych o spotkania z twórcami i artystami, dyskusje oraz wycieczki. Na zajęcia może zapisać się każdy zainteresowany. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich. Zajęcia odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto CKJ zaprasza na lektoraty jidysz na różnych poziomach zaawansowania. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie: http://www.jidyszland.pl/.
Żydom żyjącym w diasporze przypisywano rolę „obcych”, tak też przedstawiani byli oni m. in. w literaturze czy piśmiennictwie historycznym. W nadchodzącym semestrze ŻUO uczestnicy przyjrzą się właśnie kategorii obcości. Wychodząc od antropologicznych badań nad postrzeganiem Innego (blok wprowadzający w tematykę), zastanowią się nad stosunkami Żydów diaspory ze światem nieżydowskim oraz postaramy się zanalizować wizerunki Żyda w kulturze nieżydowskiej. Z drugiej strony, spróbują też zbadać, w jaki sposób kategoria obcości funkcjonuje w kulturze żydowskiej. Wśród oferowanych zajęć znajdzie się m. in. antropologia, socjologia religii i dzieje stosunków chrześcijańsko-żydowskich czy dzieje Żydów w Anglii, sztuka żydowska – jej inność wobec sztuki europejskiej, a także przedstawienia „innego” w tej sztuce. Różnym rozumieniom i reprezentacjom inności poświęcone będą też zajęcia ze współczesnej literatury hebrajskiej. Analizując filmy i literaturę dotyczące doświadczenia obozowego, przyjrzą się przeżyciom związanym z obcością innych grup wykluczonych. Koszt całego semestru dla studentów i seniorów to 100 zł, a dla pozostałych uczestników 150 zł.
Program semestru zimowego 2014 r. obejmuje następujące bloki: I Blok: dr Zbigniew Benedyktowicz (UW, PAN): Portrety obcych; II Blok: mgr Joanna Ostrowska (UJ): Zapomniane ofiary nazizmu; III Blok: mgr Agnieszka Podpora (UW): Inny/obcy w prozie izraelskiej: reprezentacje, konstrukcje, symulacje; IV Blok: mgr Zuzanna Radzik (Tygodnik Powszechny): Żydzi i chrześcijanie: jak doszło do rozstania?; V Blok: dr Anna Rosner (UW): Żydzi w Anglii – od obcości do multikulturalizmu brytyjskiego; VI Blok: dr Renata Piątkowska (MHŻP): Sztuka żydowska – taka sama, taka inna / Żydzi w sztuce – swoi czy obcy.
Wszystkich zainteresowanych językiem Centrum Kultury Jidysz zaprasza na lektoraty. Kursy prowadzone są na trzech poziomach zaawansowania – można zapisać się do grupy początkującej lub kontynuować naukę na wyższym poziomie. Nowością w tym roku jest kurs „Kulturowa historia żydowskiej Warszawy” prowadzony przez dr Karolinę Szymaniak.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.jidyszland.pl.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz
-
20.09.2024
Powstała Baza Ekspertów i Ekspertek Karty Praw Dziecka w Biznesie
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów