Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA zakończyło ogólnokrajowy cykl specjalistycznych seminariów roboczych dotyczących polityki przeciwpowodziowej i gospodarowania wodami w Polsce.
Od stanu zasobów wody, zwłaszcza słodkiej, zależy byt wszystkich ludzi. Organizacje pozarządowe wraz z naukowcami zabiegają o zrównoważone podejście do zarządzania i gospodarowania wodami. Stało się to przyczynkiem zapoczątkowanej przez Stowarzyszenie EKO-UNIA idei Wodnego Okrągłego Stołu – ciała, które zgromadziłoby wszystkie zainteresowane tematem środowiska i które mogłoby stać się grupą doradczą dla decydentów w kwestii gospodarowania wodami.
Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizowano ogólnokrajowy cykl specjalistycznych seminariów roboczych dotyczących polityki przeciwpowodziowej i gospodarowania wodami w Polsce. Siedziby użyczyło Ministerstwo Środowiska, które również brało udział w części obrad. Patronatu nad projektem udzieliły takie instytucje i jednostki jak: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Zielony Instytut – Fundacja Zielonej Polityki, Klub Gaja. Patronem medialnym był Wędkarski Świat.
Głównym celem tego pilotażowego projektu była wymiana informacji i wiedzy pomiędzy ekspertami, administracją oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problematyką wód w naszym kraju. Podjęcie próby budowy platformy wymiany informacji i doświadczeń jest tym bardziej zasadne, że jako kraj członkowski UE Polska podlega unijnym zaleceniom oraz przepisom. Te zaś kładą ostatnio silny nacisk na konieczność odejścia od inżynierskiego modelu zarządzania wodami, na rzecz zarządzania w zgodzie z naturą.
Każde z seminariów dotyczyło innego aspektu gospodarki wodnej, jednak we wszystkich głównym wątkiem była polityka przeciwpowodziowa. Uczestnicy spotkań otrzymali okazje zapoznania się z opiniami na poszczególne tematy zarówno od strony administracyjnej, eksperckiej, jak i organizacji pozarządowych. Próbowano ocenić faktyczny stan krajowej polityki zarządzania wodami zarówno od strony prawnej, jak i praktycznej, z konkretnymi przykładami obecnie prowadzonych działań na terenie Polski. Istotnym elementem była próba oceny proponowanych przez MSWIA zmian w zarządzaniu wodami. Dodatkowym elementem był cykl prezentacji omawiających przykłady zarządzania wodami z wybranych krajów: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz krajów skandynawskich.
Kończąca cykl spotkań dyskusja potwierdziła potrzebą zacieśnienia współpracy między administracją, ekspertami oraz organizacjami pozarządowymi. Powstała inicjatywa budowy „wodnej sieci”, dla stałej komunikacji wszystkich zainteresowanych polityką wodną. Dobrym sygnałem na przyszłość są realizowane w Małopolsce oraz w zachodniopomorskim projekty LIFE+, otwierające dorzecza kilku rzek dla swobodnej migracji zwierząt w nich żyjących, szczególnie dla ryb wędrownych. Kolejnym dobrym sygnałem jest współpraca Towarzystw Miłośników i Przyjaciół Rzek z Zachodniopomorskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Organizatorzy obecne Prawo Wodne uznają za niedoskonałe, z powodu braku jednoznacznych definicji oraz przekazywania samorządowi kompetencji do zarządzania wodami przy niedostatecznym przygotowaniu merytorycznym urzędników. Projekt Wodnego Okrągłego Stołu miał charakter pilotażowy, inicjatorzy mają jednak nadzieję, iż wnioski posłużą do realizacji tej idei w pełnym już wymiarze.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz
-
20.09.2024
Powstała Baza Ekspertów i Ekspertek Karty Praw Dziecka w Biznesie
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów