W zabitych deskami oknach opuszczonej kamienicy przy u. Brzeskiej 9 w Warszawie zawisły od 2 grudnia na dwa tygodnie czerwone, niebieskie i żółte plakaty. Przedstawiają one znaki, które powinny obowiązywać w Warszawie, a zostały wymyślone i stworzone przez dzieci z praskich podstawówek.
Projekty młodzieży są nieco bardziej abstrakcyjne niż zwykłe znaki drogowe. Wśród emblematów symbolizujące miejską codzienność można znaleźć m.in. ostrzeżenia przed spadającymi kasztanami, niebezpieczną dzielnicą, pijanymi przechodniami, zakaz przeklinania czy wyznaczenie terenu do jazdy na deskorolce.
Projekt „STOP!Brzeska9” to warsztaty projektowania graficznego dla dzieci w wieku 8-12 lat. Zajęcia zostały przeprowadzone w warszawskich świetlicach szkół podstawowych oraz w ogniskach pracy pozaszkolnej. Najpierw zapytano dzieci, co je denerwuje w mieście, jakie zagrożenia i możliwości niesie ze sobą mieszkanie w nim. Potem nauczono je to zilustrować, zapoznając je z podstawowymi pojęciami projektowania graficznego.
Autorką i koordynatorką projektu jest Edyta Ołdak ze stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie”, które tworzy grupa twórców kultury, artystów, animatorów, socjologów i psychologów, pracujących na rzecz ożywienia zaniedbanych miejsc w stolicy poprzez działania z ich mieszkańcami. Wielu z nich realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, oddając przestrzeń publiczną w ręce dzieci.
Nietypowa ekspozycja banerów z wydrukami w oknach kamienicy miała na celu również przypomnienie jej dawnych dziejów – po wojnie w budynku mieściła się szkoła podstawowa.
M.Prządka
Nazwa projektu:
STOP!Brzeska 9
Zasięg (kraj/kraje):
Polska
Autor:
Edyta Ołdak
Data:
12/2010
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
08.04.2022
„Pierwsza pomoc ludzkości” – kurs pierwszej pomocy, który uczy tolerancji
-
23.03.2022
#KręciNasRecykling – nowa akcja Oponeo.pl na rzecz środowiska naturalnego
-
15.02.2022
„Kochaj siebie. Dla zdrowia” – walentynkowa kampania społeczna
-
03.02.2022
Electrolux rusza z cyklem słuchowisk dla dzieci „Klimatyczne bajki”
-
07.01.2022
Pełnosprawni w miłości – kampania o tym, że wszyscy kochamy tak samo
-
22.12.2021
Zdejmij bombkę z choinki w geście solidarności z osobami w spektrum autyzmu