Wychowuj bez klapsów by dać dzieciom siłę !
Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że niemal połowa dorosłych Polaków sądzi, że są sytuacje, w których można uderzyć dziecko za karę. Większość nie uważa, że klaps jest skuteczną metodą wychowawczą, ale nie wie, co można zrobić zamiast. Nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę “Potrafię się zatrzymać” ma zachęcić rodziców do zatrzymania się, kiedy nerwy biorą górę i poszukiwania konstruktywnych sposobów na opanowanie swoich emocji w trudnych sytuacjach wychowawczych.
Dzieci często stają się ofiarami krzywdzenia fizycznego i emocjonalnego, zaniedbania oraz wykorzystywania seksualnego. Ich potrzeby i prawa ciągle nie są wystarczająco dostrzegane i respektowane – czytamy na powstałej stronie akcji „Potrafię się zatrzymać” – platformie edukacyjnej Fundacji Dajemy Dziecom Siłę, która od 1991r. dąży do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Po wejściu na stronę można zapoznać się z materiałami kampanii, pomagającymi zrozumieć, jaka jest geneza trudnych zachowań dziecka i jak można sobie z nimi poradzić, nie uciekając się do bicia.
Ciągle blisko połowa Polaków (48%) uważa, że za karę można uderzyć dziecko. 26% polskich rodziców przyznaje, że zdarzyło się im stosować kary cielesne. Są to przede wszystkim klapsy oraz bicie ręką. Pytani o powody, mówią o utracie panowania nad sobą (56%), zmęczeniu, poczuciu bezradności, braku wsparcia czy braku znajomości innych metod wychowawczych (36%)[1].
Dzieci są kompetentne.Dzieci są naturalnie mądre. Dzieci mają swoje opinie i doświadczenia, z których potrafią wyciągać wnioski.Otwórzmy się na tę wiedzę! Możemy się od siebie wiele nauczyć <3
Opublikowany przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Piątek, 21 września 2018
W odpowiedzi na istniejącą sytuację Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę realizuje kampanię „Potrafię się zatrzymać”, której celem jest wsparcie rodziców w radzeniu sobie z własnymi emocjami w trudnych sytuacjach wychowawczych. Kampania kierowana jest do rodziców małych dzieci (do 6. roku życia), którym zdarza się stosować klapsy, ale poszukują innych, konstruktywnych metod stawiania dziecku granic, by nauczyć je przestrzegania zasad.
Podstawowym elementem kampanii jest 2,5-minutowa animacja ukazująca poruszającą historię mamy, której zdarzyło się dać klapsa synkowi, jednak – jak wielu rodziców – ma z tego powodu wyrzuty sumienia. Głosu projektowi użyczyła Karolina Gruszka.
Aktorka, która sama jest mamą, mówi o swoich motywacjach do zaangażowania się w kampanię: Głęboko wierzę w to, że każda przemoc fizyczna wobec dziecka wyrządza mu ogromną krzywdę, zaburza jego poczucie własnej wartości, poczucie bezpieczeństwa. Ciepły i głęboki głos Karoliny Gruszki dodatkowo podkreśla emocjonalny charakter spotu. Myślę, że każdy rodzic w głębi serca, marzy o tym, by stworzyć ze swoim dzieckiem jak najpiękniejszą relację, opartą na miłości, zrozumieniu, szacunku. Każdy klaps, każde potrząśnięcie dzieckiem w złości, uderzenie, oddala nas od takiej relacji. Z kolei każde przytulenie dziecka, każda chwila bliskości, każda próba uważnej rozmowy naprawdę potrafią zdziałać cuda – dodaje Karolina Gruszka.
Wszyscy, którzy uważają, że warto się zatrzymać zanim emocje wezmą górę, a miłością i szacunkiem wobec dziecka można osiągnąć więcej niż klapsem, będą mogli poprzeć akcję „Potrafię się zatrzymać” na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/DajemyDzieciomSile/
Za kreację, przygotowanie KV kampanii i spotów odpowiada Better Story Studio. W pozyskiwaniu mediów do kampanii wsparł fundację dom mediowy Zenith.
Klaps, nie dość, że jest nieskuteczny, to jest szkodliwy dla rozwoju dziecka i Waszej relacji! Wejdź na stronę:…
Opublikowany przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Poniedziałek, 24 września 2018
Wszystkie materiały kampanii są dostępne na stronie kampanii: rodzice.fdds.pl oraz w biurze prasowym fundacji pod adresem: media.fdds.pl
[1] Badanie Kantar Millward Brown S.A. przeprowadzone na zlecenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w sierpniu 2017 roku, CAWI, N=1005; dane opublikowane 17/11/17. Szczegółowe wyniki w artykule: Włodarczyk, J. (2017). Klaps za karę. Wyniki badania postaw i stosowania kar fizycznych w Polsce. Dziecko Krzywdzone. Teoria, badania, praktyka, 16(4), na stronie dzieckokrzywdzone.fdds.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu