Kiedy nawiązuje się rozmowę z mieszkańcem któregoś z krajów postkomunistycznych, schodzi ona niezmiennie na temat korupcji – nadużywania władzy do celów prywatnych. Ludzie są przekonani, że korupcja jest szeroko rozpowszechniona, bo znają ją z własnego doświadczenia albo opowieści innych. Czują się sfrustrowani, że nic nie mogą w tej sprawie zrobić, że są bezradni i ktoś robi z nich głupków. Wielu jest cynicznych: czują, że oni też muszą grać w tę grę, ponieważ to „system” zmusza ich do tego.
Ale jaki system dokładnie? Jakie są struktury i mechanizmy korupcji w społeczeństwach postkomunistycznych? Dlaczego korupcja jest wszechobecna i trudna do zwalczenia?
Książka „Wszystkiemu winien system. Korupcja w krajach postkomunistycznych” Rasmy Karklins, profesora nauk politycznych na University of Illinois w Chicago, to wyczerpujące studium pochodzenia, natury i konsekwencji korupcji w krajach postkomunistycznych, przede wszystkim w krajach byłego Związku Radzieckiego. Instytucje międzynarodowe potępiają korupcję jako główną przeszkodę w budowaniu demokracji i w rozwoju ekonomicznym, jednak problem ten jest bardzo złożony. Książka Karklins jest ciekawym studium problemu, proponującym autorskie strategie zwalczania korupcji. W doskonały sposób łączy analizę badawczą z aspektami praktycznymi i pasją.
Nad polskim wydaniem książki patronat objęła Fundacja im. Stefana Batorego. Jej publikacja była możliwa dzięki wsparciu programu Books in Translation Departamentu Stanu USA.
Książka jest w sprzedaży od 16 lutego 2009 w Wydawnictwie Sic! oraz w dobrych księgarniach.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
14.04.2025
Nie wyrzucaj ubrań do odpadów zmieszanych!
-
23.03.2025
Operacja Czysta Rzeka
-
20.03.2025
Polski Buk z Dalkowa zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2025!
-
10.02.2025
Sadyba Best Mall z innowacyjnym rozwiązaniem dla osób niewidomych i niedowidzących
-
09.02.2025
Konkurs na kreatywną kampanię szkoły wyższej
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025