Wszyscy kierowcy, niezależnie od wieku i płci uważają, że potrafią prowadzić lepiej od pozostałych kierowców. Pokazały to badania kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu w Ottawie. Badacze przeprowadzili ankietę wśród 400 kierowców. Zapytali ich, jak oceniają swoje umiejętności w porównaniu z innymi kierowcami tej samej płci.
Praktycznie wszyscy ankietowani dali sobie wysokie oceny. Twierdzili też, że jeżdżą pewniej i bezpieczniej oraz, że w rozmaitych trudnych sytuacjach poradziliby sobie lepiej niż „przeciętny kierowca”.
Jak zauważają naukowcy, nie jest możliwe, by wszyscy kierowcy byli lepsi od innych. Takie przekonanie na temat własnych umiejętności może jednak sprawiać, że osoby siadające za kierownicą zachowują się nieostrożnie. To zaś może prowadzić do wypadków drogowych.
Najsilniej przekonani o swojej wyższości nad wszystkimi innymi kierowcami okazali się młodzi mężczyźni. – To może tłumaczyć, dlaczego młodzi mężczyźni mają zwykle więcej wypadków drogowych niż inni kierowcy – powiedział Sylvain Gagnon, psycholog, który przeprowadził te badania.
PAP
zobacz także
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
27.05.2026Wydarzenia
XII Wielki Finał Zwolnionych z Teorii
-
22.05.2026Wydarzenia
Konkurs „Rozmowa ma MOC” dla dzieci i młodzieży
-
19.05.2026Wydarzenia
Spełnij swoje marzenie o własnej księgarni w szkockim miasteczku
-
18.05.2026Wydarzenia
Kwiaty za elektrograty – kolejna odsłona akcji Castorama już 22–23 maja
-
20.04.2026Wydarzenia
Razem dla dobra zwierząt. Dołącz do Forum Karmimy Psiaki

