Z obrazu tomografii mózgu wyłaniają się najważniejsze i zarazem najpiękniejsze momenty ludzkiego życia, które po chwili gasną. Zapada ciemność.
Tak kanadyjskie stowarzyszenie Alzheimer Society of B.C, we współpracy z agencją Rethink, podejmuje temat problemu utraty pamięci w kontekście choroby Alzheimera. Kampania nosi nazwę "Brain scan" (Tomografia mózgu) i posługuje się prostym, nieprzewrotnym hasłem "Protect life’s memory" (Chroń wspomnienia). Jej celem jest pozyskanie środków na badania nie tylko nad chorobą, ale nad całym ludzkim mózgiem i jego działaniem.
Twórcy półminutowego filmu w sugestywny sposób przedstawiają odbiorcy jedną z bolesnych konsekwencji, z jakimi wiąże się Alzheimer. Wystarczy przywołać najważniejsze, najpiękniejsze chwile z życia i wyobrazić sobie, że bezpowrotnie je tracimy, aby uświadomić sobie, że człowiek bez pamięci przestaje istnieć.
Mocną stroną projektu jest jego konceptualizacja prezentująca skomplikowane zagadnienie w sposób bardzo komunikatywny; wizualne opracowanie dobrze wyjaśnia problem, a starannie dobrana ścieżka dźwiękowa wprawia odbiorcę w zadumę.
Akcja nagłośniona została w przestrzeni publicznej wraz ze Światowym Tygodniem Mózgu (ang. Brain Awareness Week), obchodzonego rokrocznie między 12 a 16 marca, co dodatkowo przyniosło jej szerszą oprawę medialną. W Polsce przedsięwzięcia edukacyjne związane ze świętem organizowane są z inicjatywy Instytutu Nenckiego przy udziale Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, Komitetu Neurobiologii PAN i Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA.
Marta Reutt
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
04.07.2022
Godność człowieka nie ma kodu pocztowego – otwarto wiejskie hospicjum na Podlasiu
-
27.05.2022
Zasłonka w zebrę
-
24.05.2022
Jak w czterech prostych krokach nauczyć dziecko bezpiecznego zachowania na drodze?
-
19.05.2022
Z punktu widzenia psa przewodnika
-
29.04.2022
I kto tu jest potworem?
-
28.04.2022
Gdyby tylko mogły mówić…