Za 3 tygodnie wręczona zostanie tegoroczna Nagroda Literacka NIKE. Jury konkursu wybrało siedmiu finalistów – to cztery powieści, książka reportażowa, tom poetycki i komiks – gatunek debiutujący w stawce o Nagrodę NIKE.
Wybrani przez jury finaliści NIKE 2013 to:
– „Ciemno, prawie noc”, Joanna Bator, W.A.B., Warszawa (powieść);
– „Patrz na mnie, Klaro!”, Kaja Malanowska, Krytyka Polityczna, Warszawa (powieść);
– „Noc żywych Żydów”, Igor Ostachowicz, W.A.B., Warszawa (powieść);
– „Morfina”, Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie, Kraków (powieść);
– „Mokradełko”, Katarzyna Surmiak-Domańska, Czarne, Wołowiec (reportaż);
– „Bach for my baby”, Justyna Bargielska, Biuro Literackie, Wrocław (tom poetycki);
– „Przygody na bezludnej wyspie”, Maciej Sieńczyk, Lampa i Iskra Boża, Warszawa (komiks).
O nominowanych autorach i ich książkach można było przeczytać na łamach „Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl – od 9 września codziennie redakcja „Gazety” przedstawiała kolejny tytuł wybrany przez jury NIKE 2013. Teksty nadal są dostępne na stronie Wyborcza.pl/Kultura.
Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę NIKE dłuta prof. Gustawa Zemły. Tegoroczna gala konkursu odbędzie się w niedzielę, 6 października. Transmisję na żywo z wręczenia NIKE będzie można obejrzeć na antenie telewizyjnej Dwójki o godz. 19.00.
NIKE jest coroczną nagrodą za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Dotyczy tylko autorów żyjących. Zwycięzca wyłaniany jest w kilku etapach – pierwszy to 20 nominacji, ogłaszanych w maju na Warszawskich Targach Książki, a drugi to wybór siedmiu finalistów na początku września.
Jurorami tegorocznej, 17. edycji konkursu są: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Jan Gondowicz, Mikołaj Grabowski, Inga Iwasiów, Ryszard Koziołek, Tadeusz Nyczek (przewodniczący), Maria Poprzęcka oraz Joanna Tokarska-Bakir.
Fundatorami NIKE są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Fundacja Nagrody Literackiej NIKE organizuje konkurs od 1997 roku. Jego celem jest promocja literatury polskiej, a w szczególności rodzimej powieści.
Dotychczasowi laureaci NIKE: Wiesław Myśliwski – za „Widnokrąg”, Czesław Miłosz – „Piesek przydrożny”, Stanisław Barańczak – „Chirurgiczna precyzja”, Tadeusz Różewicz – „Matka odchodzi”, Jerzy Pilch – „Pod Mocnym Aniołem”, Joanna Olczak-Ronikier – „W ogrodzie pamięci”, Jarosław Marek Rymkiewicz – „Zachód słońca w Milanówku”, Wojciech Kuczok – „Gnój”, Andrzej Stasiuk – „Jadąc do Babadag”, Dorota Masłowska – „Paw królowej”, Wiesław Myśliwski – „Traktat o łuskaniu fasoli”, Olga Tokarczuk – „Bieguni”, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”, Tadeusz Słobodzianek – „Nasza klasa”, Marian Pilot – „Pióropusz” oraz Marek Bieńczyk – „Książka twarzy”.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.05.2022
Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja
-
12.05.2022
„Druh znaczy przyjaciel” – Dem zaprojektował polsko-ukraiński słowniczek dla dzieci
-
11.05.2022
Dzień bez Śmiecenia — inauguracja letniej edycji Operacji Czysta Rzeka
-
10.05.2022
Gazeta.pl i Ukrayina.pl licytują słynne znaczki pocztowe z podpisami bohaterów Ukrainy
-
06.05.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta
-
03.05.2022
Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach