Według badania Centrum Wyzwań Społecznych UW pielęgnowanie rodzinności, działania bliskie i konkretne oraz bycie z ludźmi to trzy największe atuty programu „Wolontariat Rodzinny”, zainicjowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Badacze przez rok przyglądali się grupie rodzin, które jako pierwsze w Polsce realizowały I edycję Programu.
Z raportu wynika, że zaangażowanie całych rodzin ułatwiało podział obowiązków, rozplanowanie działań na poszczególnych etapach realizacji projektów, i przetrwanie zniżek formy. Członkowie rodzin wzajemnie się motywowali i wspierali. Rodzinne grupy wybierały zadania, których efekty były ważne i odczuwalne dla całej lokalnej społeczności i dla nich samych – urządzały skwery i place zabaw, organizowały wydarzenia kulturalne i integracyjne. Do tego wspólna praca przy projektach obalała krzywdzące stereotypy na temat młodzieży, jej rzekomego egoizmu i braku zaangażowania. Potwierdzają to inne badania Centrum wyzwań Społecznych UW: Z badań nad aktywnością młodzieży wiemy, że nastolatki potrzebują mądrej i wspierającej obecności dorosłych – traktowania ich po partnersku, wskazywania potencjalnych form zaangażowania, które także młodym wydają się sensowne. Dokładnie taki był charakter działań realizowanych w ramach Programu „Wolontariat Rodzinny” – mówi Maria Szymborska, badaczka z CWS UW. Wśród innych zalet angażowania się w wolontariat całymi rodzinami znalazło się przekuwanie wspólnie spędzanego czasu na korzyści nie tylko dla własnej rodziny, ale przede wszystkim dla innych.
Wolontariackie rodziny, w wymienianych przez siebie wartościach i koncepcjach wychowawczych, kładą nacisk na uwrażliwianie swoich dzieci na potrzeby i problemy innych ludzi oraz rozwijanie w nich gotowości do zaangażowania szerszego niż we własne sprawy i osobisty sukces. Jak podkreśla Maria Szymborska: Nadmiar zajęć, brak czasu i powodów do przebywania razem oraz słabnąca towarzyskość, to wszystko sprawia, że całość swojej życiowej energii można poświęcić jedynie na codzienne obowiązki, czy indywidualny rozwój.Wiele zajętych swoimi sprawami osób tęskni za swobodą i frajdą współdziałania, ale znalezienie na to czasu z biegiem lat wydaje się coraz trudniejsze – ludzie przyzwyczajają się do życia obok siebie, rezygnują z życia razem. Wolontariat rodzinny osłabi tendencję „wsobności”, którą można zauważyć w części polskich domów.
Całość raportu można przeczytać na stronie www.wolontariatrodzinny.pl. 2 marca rusza II edycja programu.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023
-
18.05.2023
Torba STORSTOMMA dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
-
15.05.2023
Pierwsze pustułki podpatrzone w budkach lęgowych Cemex!