Instytutu Spraw Obywatelskich zainicjował akcję „Naturalne Geny”, mającą na celu uwrażliwienia konsumentów na konieczność znakowania produktów żywnościowych. Jest ona częścią kampanii „GMO – z czym to się je?” realizowanej przez Instytut.
Poprzez akcję organizacja chce wprowadzić oznakowanie (marka „Geny Naturalne”) – ułatwiające konsumentom wybieranie produktów wolnych od GMO. Chce także doprowadzić do przejrzystej sytuacji prawnej w Polsce dotyczącej oznaczania produktów zawierających GMO.
Przepisy UE umożliwiają znakowanie „pozytywne”, czyli tworzenie przepisów, dzięki którym firmy, które posiadają certyfikaty zaświadczające o naturalnym pochodzeniu swoich produktów, mogą umieszczać na etykietach oznaczenie „wolne od GMO”. Takie rozwiązania prawne wprowadziły m.in. Austria i Niemcy oraz kilka regionów we Francji.
Instytutu Spraw Obywatelskich domaga się wprowadzenia i uzupełnienia przepisów prawnych w taki sposób, by możliwe było jednoznaczne znakowanie żywności GM i tej, która jest wolna od modyfikacji. Zachęca także do wspierania swej akcji poprzez podpisywanie petycji dostępnej na stronie www.naturalnegeny.pl
W sierpniu zostanie wydana polska wersja filmu „Hidden dangers in kids meals” będącego zapisem rozmowy z Jeffrey’em Smith’em. W dokumencie są przedstawione fakty na temat konsekwencji spożywania przez amerykańskich uczniów żywności zawierającej GMO. Oprócz filmu ukaże się także polskie wydanie książki „Świat według Monsanto” autorstwa Marie-Monique Robin, która pisuje politykę biotechnologicznego monopolisty – międzynarodowego koncernu Monsanto (posiadacza praw do ok. 90% organizmów modyfikowanych genetycznie na świecie).
Strona akcji: www.naturalnegeny.pl
Akcja jest prowadzona we współpracy z „Koalicją Polska Wolna od GMO”, „Międzynarodową Koalicją Dla Ochrony Polskiej Wsi” i Greenpeace.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna
-
28.08.2024
Konkurs Art Moves 2024 na najlepszą pracę billboardową rozstrzygnięty