Od dzisiaj pedofilom działającym i szukającym ofiar w internecie będzie trudniej. 8 czerwca br. w życie weszła szeroka nowelizacja kodeksu karnego, ułatwiająca wykrywanie i karanie pedofilii w sieci. Według nowych regulacji, samo uwodzenie nieletnich do 15 roku życia przez sieć (tzw. grooming) jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3. Przepisy penalizują także utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku nagiej osoby bez jej zgody. Poszerzył się również zakres uprawnień policji przy ściganiu cyberprzestępców.
Czwarta edycja kampanii "Dziecko w sieci", która dzisiaj się rozpoczęła, poświęcona jest problemowi przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży w internecie. Kreacja nawiązuje do pierwszej edycji kampanii, której bohaterami byli 12-letnia Ania szukająca przyjaciół na czacie i podający się za jej rówieśnika Wojtek, w rzeczywistości dużo starszy mężczyzna. W filmie reklamowym Ania i Wojtek znowu rozmawiają ze sobą online, ale tym razem przed Wojtkiem zamykają się kraty. W kampanii wykorzystano wiele środków przekazu, w tym infoscreeny w warszawskim metrze i ekrany bankomatów sieci Cash4You.
Hasło "Uwodzenie dzieci w internecie to przestępstwo" informuje potencjalnych sprawców o ciążącej na nich odpowiedzialności, ale ma również uświadomić rodzicom, opiekunom i młodym ludziom istnienie przysługujących im w takiej sytuacji praw. Nazwa kampanii "Każdy ruch w internecie zostawia ślad" przypomina, że cyberprzestępca – choćby pozostawał nieznany ofierze osobiście – może zostać schwytany.
Poza działaniami medialnymi na stronie www.dzieckowsieci.pl przygotowano kurs e-learningowy dla dorosłych na temat przestępczości seksualnej w sieci. Wszystkie przypadki przemocy można zgłaszać na www.helpline.org.pl (serwis prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Orange) i www.dyżurnet.pl (prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową). Obie strony działają w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet.
Patronat nad akcją objęła Komenda Główna Policji (w której 1 czerwca br. utworzono specjalny wydział ds. cyberprzestępczości), Urząd Komunikacji Elektronicznej, Minister Edukacji Narodowej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania.
A.Postek
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
06.10.2024
Po prostu się rusz!
-
04.10.2024
Jesienny talerz żywieniowy
-
04.10.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
02.10.2024
Pomarańcza
-
02.10.2024
Świat oczami niepiśmiennych