Trwa projekt „Wiślana Trasa Rowerowa”, który zakłada zbudowanie, w oparciu o Wisłę, markowego produktu turystycznego. Marka „Wiślana Trasa Rowerowa” ma kojarzyć się z bezpieczeństwem turysty rowerowego, wysokim standardem i jakością infrastruktury, usług oraz ciekawą, niezwykle różnorodną ofertą turystyczną.
Wiślana Trasa Rowerowa ma szansę stać się polskim, narodowym produktem turystycznym o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Ciągnąca się na dystansie ponad 1000 km droga rowerowa, całkowicie wyłączona z ruchu zmotoryzowanych, pozwoli na poznanie przyrody, kultury i historii naszego kraju od Beskidów po Bałtyk.
Wdrożenie projektu da, w założeniu pomysłodawców, możliwość wszechstronnego zaktywizowania całego obszaru wzdłuż trasy, wykreowania funkcji turystycznych w miejscowościach posiadających walory dotychczas nieeksploatowane, jak również poprawy sytuacji na terenach wiejskich m.in. poprzez stymulowanie napływu kapitału inwestycyjnego w infrastrukturę turystyczną i paraturystyczną (zwłaszcza infrastrukturę obsługi rowerzysty) oraz zachęcanie do podejmowania działalności gospodarczej.
WTR zaczynać się będzie na zaporze nad Jeziorem Czerniańskim przy zbiegu Czarnej i Białej Wisełki i prowadzić ma aż do wybrzeża Bałtyku, do Gdańska.
Schemat przebiegu „Wiślanej Trasy Rowerowej” odpowiada zasadzie „filozofii rybiego kręgosłupa i ości”. Od takiej trasy (tzw. kręgosłupa), w punktach węzłowych odchodzą pętle (tzw. ości), czyli oznakowane trasy regionalne i lokalne, o zróżnicowanym stopniu trudności, prowadzące do wszystkich ciekawych miejsc i atrakcji w okolicy.
Elementem kampanii promującej budowę Wiślanej Trasy Rowerowej jest wystawa fotograficzna „Wisła – ostatnia taka rzeka Europy” prezentowana w 9 miastach położonych nad Wisłą oraz w Bielsku-Białej. Przedstawia piękno rzeki Wisły i jej otoczenia. Autorami zdjęć są artyści fotograficy: Robert Dejtrowski, Adam Ławnik, Renata i Marek Kosińscy, Michał Stokowski i Grzegorz Szkutnik. Jesienią wystawa pokazana będzie w Sejmie RP, Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz podczas światowej konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu. Planowane jest również wydanie albumu, który promowałby Wisłę i Wiślaną Trasę Rowerową za granicą.
Organizatorami wystawy są: Poseł do Parlamentu Europejskiego Grażyna Staniszewska, Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów w Bielsku-Białej i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)
Strategia Wiślanej Trasy Rowerowej przygotowana została przez Polską Agencję Rozwoju Turystyki na zlecenie Marszałka województwa śląskiego.
Na stronie internetowej www.wislanatrasarowerowa.pl można udzielić poparcia koncepcji budowy trasy.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.01.2023
12 książek w 2023 roku. Iga Świątek rzuca fanom wyzwanie czytelnicze
-
16.01.2023
Bolt przedłuża współpracę z Feminoteką
-
11.01.2023
Wspólnie ocalili przed zmarnowaniem prawie pół tony jedzenia
-
10.01.2023
Dogoterapia – moc merdającego ogona pomogła prawie 13 500 osobom
-
09.01.2023
Niedoskonałe warzywa wracają do sieci Lidl Polska
-
05.01.2023
Przewodnik po miejscach idealnych na spacer dostępny online