Wątpliwa przyjemność
3 miliony dziewcząt rocznie jest obrzezanych, a ponad 130 milionów pozbawianych swoich zewnętrznych narządów płciowych. Francuska kampania "Plaisir" nawołuje do sprzeciwu wobec takim praktykom.
Zwyczaj taki panuje głównie w Afryce, ale notuje sie coraz wyższą liczbę dziewcząt, które przeszły przez ten obrzęd i poza Afryką – w Kanadzie, Australii i USA. Kampania podkreśla, że również na terytorium Francji taki proceder miewa miejsce.
Obrzezanie lub wycinanie genitaliów ma na celu pozbawienie kobiety przyjemności seksualnej, a tym samym kontrolę nad nią, społecznie jest symbolem wejścia w kobiecość, jest także – według wierzeń – pozbyciem się nieczystych narządów i dodaniem potencjału rozrodczego przyszłej matce. Jest też wymogiem religijnym. Przeważnie wykonuje się go na dziewczynkach w wieku 4-14 lat, natomiast w Etiopii na dzieciach poniżej pierwszego roku życia.
Inicjatorzy francuskiej kampanii podkreślają, że pozbawienie kobiety narządów płciowych to pogwałcenie jej naturalnych praw, okrutny, okaleczający, bolesny gwałt i zamach na wolność. Jest to sprzeczne z międzynarodowym prawem.
Takie zabiegi kończą się zawsze traumatycznie dla młodych kobiet – zarówno w warstwie fizyczno – zdrowotnej (krwawienie, infekcje przez całe życie, większe narażenie na zakażenie HIV, ciąża i poród zagrażają później życiu takiej kobiety), jak i psychicznej (długotrwały szok).
Nośnikami kampanii było 100 tysięcy pocztówek, rozdystrybuowanych we Francji.
6 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Obrzezania Kobiet.
Źr: UNICEF; opr. zoja
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem