20-27 listopada odbył się Europejski Tydzień Testowania na HIV. We wtorek 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.
Niestety w naszym kraju wciąż zbyt mało osób decyduje się na wykonanie testu na HIV (wg optymistycznych szacunków najwyżej co dziesiąty Polak). To zdecydowanie jeden z najniższych wyników w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. W dalszym ciągu pokutuje przeświadczenie, że „HIV mnie nie dotyczy”, podczas gdy jest zupełnie inaczej. Na zakażenie narażony jest każdy, kto podejmuje niezabezpieczone (prezerwatywą) kontakty seksualne z partnerem/ką o nieznanym statusie serologicznym (zakażony/ niezakażony) – informuje Maciej Nazarewicz, rzecznik Społecznego Komitet ds. AIDS, doradca w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie.
W dniach 30 listopada – 4 grudnia 2015 odbywać się będą Warszawskie Dni Testowania. Hasłem przewodnim tegorocznej, dziesiątej edycji jest pytanie: „Czy jesteś pewien, że HIV cię nie dotyczy?”. Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny przy Chmielnej 4 w Warszawie otwarty będzie od godziny 10.00 do 19.00, od poniedziałku do piątku. Każdy, kto przyjdzie się zbadać przed godziną 16.00 otrzyma wynik tego samego dnia. Klienci odwiedzający punkt będą mieli okazję porozmawiać z doradcą, który odpowie na wszelkie pytania, poinformuje, wytłumaczy, ewentualnie pokieruje dalej, jeżeli zajdzie taka potrzeba (np. wykonanie dalszych badań, w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową lub w przypadku potwierdzonego, dodatniego wyniku testu na HIV). Jak to ujmują organizatorzy: Wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Wyzwaniem pozostaje zmiana myślenia o HIV oraz zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z wirusem.
Nawet 50 – 70 proc. ludzi zakażonych HIV nie jest świadoma tego, że żyje z wirusem. Przede wszystkim odczuwamy lęk przed dodatnim wynikiem. W świadomości znacznej części społeczeństwa HIV oznacza wyrok, a tak przecież nie jest. Dodatkowo obawiamy się stygmatyzacji. Towarzyszy nam również – nieuzasadnione, ale jednak – poczucie wstydu. Ludzie obawiają się również braku anonimowości i poufności podczas wykonywania badania. Często nie zdają sobie sprawy, że na terenie kraju istnieje sieć Punktów Konsultacyjno – Diagnostycznych, gdzie bezpłatnie i w pełni anonimowo można wykonać test na HIV – przekonuje lek. Bartosz Szetela z Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Według danych Państwowego Zakładu Higieny (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego) od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2015 r. stwierdzono zakażenie HIV u 19120 osób, odnotowano 3246 zachorowań na AIDS i 1.299 zgonów w wyniku choroby. Obecnie wykrywa się zakażenie HIV u ponad 1000 osób rocznie. W województwie mazowieckim w roku 2014 wykryto 215 nowych przypadków, co stanowi 19,81% wszystkich wykrytych zakażeń na terenie kraju. Większość osób testujących się w Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych (PKD) w kierunku HIV jest w wieku studenckim (ponad połowa), w tej grupie jest także najwięcej wykrytych zakażeń.
Społeczny Komitet ds. AIDS (www.skaids.org oraz www.facebook.com/spolecznykomitet) jest organizacją pozarządową non-profit, powołaną i formalnie zarejestrowaną w lutym 1993 roku z inicjatywy osób od szeregu lat związanych z problematyką zapobiegania zakażeniom HIV, opieką nad osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Warszawskie Dni Testowania są autorską kampanią Społecznego Komitetu ds. AIDS. Współfinansują je Krajowe Centrum ds. AIDS, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Gilead Sciences Polska.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna
-
28.08.2024
Konkurs Art Moves 2024 na najlepszą pracę billboardową rozstrzygnięty