Warszawa bez procentów
Do picia alkoholu przyznaje się blisko 85% uczniów szkół ponadpodstawowych, a ponad 80% uważa, że zakup alkoholu w Warszawie nie stanowi większego problemu. Od połowy września trwa kampania "Młoda Warszawa bez %", realizowana po raz 9.
W poprzednich edycjach kampanie były organizowane w okresie letnim ("Lato bez %"), w tym roku organizatorzy chcą sprawdzić uwagę sprzedawców w czasie roku szkolnego. Przedsięwzięcie ma uświadomić sprzedawcom, że powinni żądać dowodu tożsamości od każdego młodego człowieka, który chce kupić alkohol.
W ramach kampanii przeprowadzono m.in. kontrole sklepów. Punkty, w których sprzedawany jest alkohol, były kontrolowane przez osoby pełnoletnie, ale wyglądające na młodsze. Miejsca, w których podczas dwukrotnej kontroli nikt nie poprosił o dowód, zostały wpisane na "czarną listę", a ta przekazana została Komendzie Stołecznej Policji, Straży Miejskiej oraz do Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń oraz Biura Polityki Społecznej Urzędu m. st. Warszawy.
Spośród ponad 4,3 tys. skontrolowanych podczas wakacji punktów na terenie Warszawy, gdzie sprzedawany jest alkohol, w ponad 200 sprzedawcy podczas obu kontroli nie poprosili o okazanie dokumentu tożsamości. Takim sprzedawcom może grozić utrata koncesji.
W październiku ruszy 2. etap kampanii. Sprzedawcy zostaną zaproszeni na szkolenie dotyczące umiejętności interpersonalnych i asertywności oraz poprawiające znajomość prawa. Odbędą się także szkolenia dla nauczycieli i wychowawców organizowane w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.
Całkowity koszt kampanii "Młoda Warszawa bez procentów" finansowanej z budżetu miasta to 160 tys. zł.
Sprzedaż alkoholu młodzieży do lat 18 jest zakazana. Placówka handlowa, która nie przestrzega tego zakazu może stracić koncesję na sprzedaż alkoholu.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
06.09.2024
We wrogim domu
-
05.09.2024
Inni czynią świat innym
-
04.09.2024
Żołnierzyki
-
03.09.2024
Highway to Hell*
-
02.09.2024
Strefa wojny czy przeciętny dom?
-
01.09.2024
Soap Me Up