10 lutego w kilku miejscach na świecie odbyły się akcje solidarności z uwięzionymi aktywistami i pracownikami sektora odzieżowego w Kambodży, którzy zostali zatrzymani podczas protestów, w ramach których domagali się podniesienia minimalnej płacy miesięcznej do wysokości 160 USD.
Clean Clothes Campaign oraz inne organizacje walczące o ochronę praw pracowniczych a także związki zawodowe domagają się od rządu w Kambodży natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych 23 osób oraz wycofania wszystkich stawianych im zarzutów.
Akcje solidarności z uwięzionymi osobami odbyły się przed ambasadami Królestwa Kambodży w Seulu, Brukseli, Hong Kongu, Dhace, Makati, Berlinie, Canberrze i Waszyngtonie. Wybrane zdjęcia z akcji można obejrzeć na profilu Facebook Clean Clothes Campaign.
Organizacje partnerskie Clean Clothes Campaign z Norwegii, Czech, Polski, Irlandii, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajów wyraziły swoje żądania natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych pracowników i aktywistów wysyłając listy do Ambasad Królestwa Kambodży w swych krajach (lub – w przypadku braku ambasady w danym kraju – w krajach sąsiedzkich). Clean Clothes Campaign była także sygnatariuszem listu adresowanego do premiera Kambodży Hun Sena.
W dniach 2 i 3 stycznia policja i wojsko użyły siły wobec protestujących pracowników branży odzieżowej, którzy 24 grudnia rozpoczęli ogólnokrajowy strajk domagając się podniesienia minimalnej płacy miesięcznej w sektorze odzieżowym do wysokości 160 USD. 4 osoby zostały zabite, 40 osób zostało rannych, a 23 aresztowano.
Zatrzymane osoby to m.in. pracownicy sektora odzieżowego, aktywiści jak i przypadkowi przechodnie. Do dnia 8 stycznia ich miejsce pobytu było nieznane. Obecnie wiadomo, że są przetrzymywani w więzieniu CC3. Jest to odizolowany zakład karny mieszczący się w odległości dwóch godzin od miasta Kampong Cham na północny wschód od stolicy, Phnom Penh. Kilku z aresztowanych zostało poważnie pobitych i pozbawionych dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Wszystkim grozi od 18 miesięcy tymczasowego aresztowania, do 5 lat pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości do 5 525 USD. Jedna z zatrzymanych osób, Yon Sok Chea ma dopiero 17 lat, dwóm mężczyznom niedawno urodziły się dzieci.
Aby wesprzeć działania na rzecz natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych 23 osób, można podpisać petycję lub przesłać swoje zdjęcie z hasłem „Free the 23” do organizatorów akcji. Zostanie ono opublikowane na Facebooku.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2023
Wystawa „To sztuka być sobą” — w przestrzeni miejskiej Torunia
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym