Po raz drugi w Sejmie RP odbyła się konferencja pt. Zdrowa kobieta – silna Polska, której patronowała marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz. Organizatorem debaty była Parlamentarna Grupa Kobiet. Partnerami spotkania byli Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.
Kobiety pełnią coraz więcej ról, są silne, ambitne, zaradne. Pracują, zajmują się dziećmi, mężami, rodzicami, realizują pasje, pracują społecznie, jednak często zapominają o swoim zdrowiu. Dlatego apeluję do nas wszystkich o zdrowy egoizm, nie zapominajmy o badaniach, choćby po to, by mieć możliwość robić wszystko to, co pochłania nas tak, że zapominamy o sobie samych – powiedziała poseł Bożena Szydłowska, Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet.
Konferencję otworzyła marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz, która podkreśliła, że nie ma ważniejszej rzeczy niż własne zdrowie. O działaniach prozdrowotnych na rzecz kobiet mówił też minister Aleksander Sopliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Raporty dotyczące stanu zdrowia Polek przedstawiły poseł Beata Małecka-Libera i profesor Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Ubiegłoroczna konferencja Zdrowa kobieta – silna Polska była głównie poświęcona profilaktyce raka szyjki macicy. Po niej poseł na Sejm dr Jerzy Ziętek powołał Śląską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, która realizuje, z zaangażowaniem podmiotów lokalnych, profilaktykę raka szyki macicy opartą na trzech filarach: edukacji, szczepieniach i cytologii.
Na tegorocznej konferencji podsumowano, co się zmieniło oraz jakie są dalsze potrzeby w tym obszarze. Zaledwie co trzecia kobieta robi cytologię przynajmniej raz na trzy lata. Blisko połowa zdiagnozowanych umiera, ponieważ rak jest zbyt zaawansowany, by możliwa była pomoc. Istotnymi zagrożeniami dla zdrowia kobiet są również inne choroby nowotworowe i choroby układu krążenia, którym poświęcono osobne panele dyskusyjne.
Profesor Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, podkreślił, że rak płuca stał się pierwszym zabójcą kobiet wśród nowotworów, co jest w dużej mierze wynikiem palenia papierosów. Zwrócił też uwagę na powszechny problem raka piersi, konieczność badań profilaktycznych i wczesnej diagnostyki, dzięki której rak piersi nie musi być wyrokiem śmierci. Wieloletnie działania w zakresie profilaktyki raka piersi przynoszą skutek, zgłaszalność na mammografię w Polsce wzrosła, a co za tym idzie znacząco wydłużył się czas życia z chorobą. Poseł Barbara Czaplicka apelowała o ograniczenie ekspozycji na słońce, unikanie solariów i konieczność badania znamion w ramach profilaktyki czerniaka.
Dr hab. Anna Posadzy-Małaczyńska zwróciła uwagę na coraz powszechniejszy problem nadciśnienia tętniczego, na który cierpi już co trzecia Polka. Jest ono ważnym czynnikiem ryzyka występowania chorób naczyniowych. Ponadto kobiety częściej chorują na cukrzycę, jeden z czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, która sieje w ich organizmach większe spustoszenie niż u mężczyzn. Profesor Janina Stępińska podkreśliła, że powszechnie uważa się, że występowanie choroby wieńcowej wiąże się z płcią męską, a kobiety umierają z powodu nowotworów. Choroby układu krążenia są głównym powodem śmierci wśród kobiet po 70-tym roku życia. Poseł Janina Okrągły zwróciła uwagę na istniejący program profilaktyki chorób układu krążenia, który uprawnia do wykonywania badań profilaktycznych wśród osób w wieku 35-55 lat w odstępach pięcioletnich.
Uczestniczący w dyskusji przedstawiciele instytucji publicznych, towarzystw naukowych, organizacji pozarządowych, działających na rzecz pacjentów podkreślili, że istotne są takie spotkania, bo padają tu konkretne deklaracje dotyczące niezbędnych zmian systemowych. Wiele osób postulowało, że dyskusja powinna prowadzić do określonych zmian ustawodawczych, ponieważ same akcje edukacyjne i kampanie społeczne, które budują świadomość, nie przełożą się na poprawę wskaźników zdrowotności. Apelowano o to, by pozwolić pielęgniarkom i położnym pobierać wymaz cytologiczny, szczególnie w miejscowościach, gdzie nie ma poradni ginekologicznych, co zwiększyłoby dostęp do kluczowego
w diagnostyce raka szyjki macicy badania. Postulowano wprowadzenie szczepień przeciwko HPV, jako niezbędnego elementu kompleksowej profilaktyki raka szyjki macicy. Zwrócono uwagę na konieczność poprawy jakości opieki nad pacjentami, bowiem od sposobu traktowania pacjentów, np. stworzenia warunków intymności podczas badań ginekologicznych zależy w dużej mierze to, czy kobiety będą chciały chodzić do ginekologów. Istotne, zdaniem uczestników spotkania, jest stworzenie systemu opieki nad nowo zdiagnozowanym pacjentem onkologicznym. Apelowano też o większe zaangażowanie decydentów i Ministerstwa Zdrowia w różnego rodzaju akcje świadomościowe.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia