Z dnia na dzień schody w dzielnicy Mar Mikhael w Bejrucie zaczęły tam przypominać wystawę sztuki konceptualnej, mieniąc się wszystkimi kolorami tęczy. Każdy wzór zdobiący schody stanowi owoc drobiazgowych projektów opracowywanych przez grupę artystów Dihzahyners – pomysłodawców przedsięwzięcia. Najczęściej stosowanymi motywami są duże geometryczne wzory oraz imitacje klawiszy fortepianu.
Zdaliśmy sobie sprawę, że moglibyśmy dodać energii i życia naszemu miastu poprzez malowanie różnych miejsc, które tego potrzebują. A gdzie najlepiej zacząć, jeśli nie od schodów? – pytają miejscy artyści. Ich zaangażowanie może być powodem do dumy – pomalowanie jednych schodów zajmuje z reguły kilka godzin i wymaga pracy kilkunastu artystów-entuzjastów. Do tej pory najbardziej spektakularny malunek powstał na 73 schodach, a cały ten misterny proces artystyczny trwał 7 godzin.
Autorzy na swoim fanpage’u wyznali, iż inspirował ich klimat takich miejsc jak Aleja Elfretha w Filadelfii, ulica San Juan w Puerto Rico, Guanajuato w Meksyku oraz wiele, wiele innych. Warto w końcu dodać, że sam pomysł nie jest niczym nowym. Ze schodami-witrażami, schodami-fortepianem i innymi niepowtarzalnymi projektami możemy się bowiem zetknąć w różnych częściach świata, a niedługo być może w rodzimym Poznaniu. W chwili obecnej prowadzony jest bowiem konkurs „Pomalujmy schody na Wildzie”, który ma służyć wyłonieniu najciekawszych projektów zagospodarowania schodów, tymczasem zwycięski pomysł zostanie zrealizowany przez stowarzyszenie „Ulepsz Poznań” z pomocą mieszkańców miasta.
Powyższe przykłady pokazują, jak dzięki zaangażowaniu miejskich artystów i entuzjastów, „schodek po schodku”, przestrzeń miasta może stać się prawdziwą eksplozją kształtu i koloru oraz sprawiać, że mieszkańcy poczują się jak w bajce.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na Facebooku.
Małgorzata Osowska
Nazwa projektu: Paint up
Zasięg: Liban, Bejrut
Autor: Dizahyners
Data: 06/2012
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.08.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
22.05.2024
Co za różnica? Ty
-
22.05.2024
Ikea zmienia narrację
-
11.04.2024
Nie ma jednej drogi z Parkinsonem
-
05.04.2024
Zbadaj się, nie odkładaj!