Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zorganizowało w Warszawie konferencję „Dostępność Polska 2014 – wymogi dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością”. Wydarzenie podsumowało czteroletni projekt dotyczący dostępności stron internetowych dla osób z niepełnosprawnością, stanowiąc okazję do wymiany doświadczeń specjalistów od dostępności internetowej z przedstawicielami kilkudziesięciu instytucji.
Wydarzenie zorganizowane w Centrum Konferencyjnym Muranów przy ul. Anielewicza stanowiło okazję do spotkania w kontekście nadchodzącej konieczności przystosowania serwisów www instytucji publicznych pod kątem międzynarodowego standardu WCAG 2.0. Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. 2012 poz. 526), do końca maja 2015 r. wszystkie instytucje publiczne mają obowiązek dostosowania swoich serwisów internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rozporządzenie obejmuje blisko 80 tysięcy podmiotów.
W ciągu 4 lat specjaliści ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji przebadali ponad 500 serwisów internetowych instytucji publicznych, a 300 z nich wspierali we wdrażaniu dostępności. W e-szkoleniach i warsztatach realizowanych w ramach projektu wzięło udział ponad 700 osób, które na co dzień odpowiedzialne są za serwisy www instytucji.
Dostosowanie serwisów internetowych może realnie wpłynąć nie tylko na wygodę załatwiania spraw urzędowych i korzystania z usług rozmaitych instytucji publicznych. To także metoda zapewnienia realizacji często nierespektowanego dzisiaj prawa: swobodnego dostępu do informacji publicznej. W ćwierć wieku od demokratycznych przemian gwarantujące je regulacje są wprawdzie zapisane w naszym prawie, ale nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w praktyce – komentuje Dominik Paszkiewicz, audytor, konsultant i szkoleniowiec w zakresie dostępności oraz użyteczności Iinternetu ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Do 10 października br. fundacja przyjmuje zgłoszenia do konkursu „Serwis www bez barier”, na najbardziej dostępny serwis instytucji kultury lub wydarzenia kulturalnego, finansowanych ze środków publicznych. Szczegóły na stronie www.integracja.org w zakładce „Co robimy”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
23.03.2023
Grodziski Ośrodek Sportu i Rekreacji z „cichymi godzinami”
-
22.03.2023
Dąb Fabrykant zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2023!
-
16.03.2023
Netto i Caritas wspierają potrzebujących na Wielkanoc
-
15.03.2023
Superkomputer od Funduszu Żubra widzi, słyszy i rozumie dzikie zwierzęta
-
03.03.2023
YC x NGO – trwa nabór na konkurs!
-
02.03.2023
Nextbike otwiera sezon rowerowy w dziesięciu miastach Polski