Głównym czynnikiem skłaniającym Polaków do działań ekologicznych jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy – wynika z raportu z badań „Zachowania i postawy ekologiczne Polaków” zleconych przez polski oddział firmy Unilever. W badaniach przeprowadzonych przez Instytut Millward Brown SMG/KRC wskazało na to 77% respondentów.
Oprócz znaczących wskazań, że ekonomia jest podstawą wszelkich działań ekologicznych łącznie
aż 90% ankietowanych zadeklarowało gotowość do zmiany swoich przyzwyczajeń, by zwyczajnie chronić środowisko, w którym żyje. W odpowiedzi, Unilever Polska wraz z Fundacją Nasza Ziemia wprowadza w życie ProjektGospodarni.pl. Inicjatorzy akcji zachęcają do odwiedzenia strony www.projektgospodarni.pl i wzięcia udziału w ogólnopolskim eksperymencie, który ma pomóc określić wzorzec dobrze prowadzonego gospodarstwa domowego, zarządzanego w sposób zrównoważony – gdzie ekonomia jest synonimem ekologii.
Wśród najczęściej wymienianych czynności proekologicznych, ankietowani wskazywali na te działania, które nie wymagają od nich dużego zaangażowania: gaszenie światła w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma (96% wskazań), przykrywanie garnków w trakcie gotowania (89%), stosowanie energooszczędnych żarówek (83%). Do ciekawych wyjątków należą: zagospodarowywanie żywności oraz wybieranie do domu energooszczędnych urządzeń (88% wskazań), mimo że działania te wymagają większego zaangażowania od wymienionych wyżej. W większości przypadków, głównym motywem podejmowania działań proekologicznych była chęć oszczędzenia pieniędzy lub czasu, a dopiero w dalszej kolejności – chęć ochrony środowiska naturalnego. Jedynie w 2 z 10 badanych zachowań najczęstszym wskazywanym powodem była chęć ochrony środowiska naturalnego. Do jedynych działań, które ankietowani podejmują z myślą o ochronie środowiska należą: segregacja śmieci oraz wybieranie produktów w opakowaniach przyjaznych środowisku.
– Badanie obala także kilka mitów. Jeden z nich głosi, że młodzi ludzie są bardziej ekologiczni od starszych. Nieprawda. Badania pokazują, że o ile starszych ludzi do zachowań ekologicznych motywuje portfel i możliwość oszczędzenia pieniędzy, to młodzi ludzie nie mają żadnej motywacji do takich zachowań i są grupą najmniej zwracającą uwagę na działania proekologiczne. Widać przy tym wyraźne fiasko edukacji ekologicznej, realizowanej w szkołach – powiedział dr Tomasz Sobierajski, socjolog i ekspert czuwający nad merytoryczną stroną akcji ProjektGospodarni.pl.
Swoją gotowość do zaangażowania się w projekt wyraził Mariusz Kałamaga – gwiazda kabaretu Łowcy. B.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2023
Nie piję. Będę Tatą – ruszyła kampania edukacyjna FASOFF
-
14.08.2023
Nabór do konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” przedłużony do 31 sierpnia!
-
10.08.2023
Wsparcie dla pszczół gniazdujących w ziemi w Cementowni Cemex w Chełmie
-
28.07.2023
Nabór do konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” przedłużony do 11 sierpnia
-
27.07.2023
Biedronka zamyka obieg polietylenu
-
18.07.2023
Trwa nabór do 17. edycji konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”