Pan Władysław – uliczny skrzypek z Katowic, stał się głównym bohaterem dokumentu zrealizowanego przez nowojorską agencję Variable, która to na swoim koncie ma współpracę z takimi markami jak Coca Cola czy Nike.
Władysław Tomczyk to postać dobrze znana mieszkańcom Katowic, jak i wszelkim przejezdnym, którzy występy tego ulicznego muzyka mogą podziwiać w stałym punkcie miasta, a więc pod wiaduktem kolejowym, koło jednego z kin. Skrzypka spośród innych grajków wyróżnia nieodłączny atrybut jakim jest kasa fiskalna. Każda osoba, która oferuje pieniądze za występ w zamian otrzymuje paragon. Pan Władysław z powagą podchodzi do swego zajęcia, wszelkie dochody rozlicza, płaci podatki i odprowadza ZUS, być może to nawyki pozostałe po wielu latach prowadzenia własnego sklepu, jednak jak sam mówi: Wiele w swoim życiu przeżyłem, nigdy się nie poddawałem. To są moi słuchacze. To jest moja scena. To jest moje życie.
Projekt, stworzony przez agencję Variable, narodził się w przypadkowej rozmowie z mężczyzną i przekształcił się w krótki dokument. 3 dni spędzone z panem Władysławem odkrywają jego prostą, lecz intrygującą filozofię życia, która bazuje na akceptacji siebie i wykorzystaniu wrodzonych zdolności danej osoby. Jak podkreślają twórcy, zadowolenie, które płynie z takiej formy samorealizacji przewyższa wszelkie formy aprobaty społecznej. Krótki dokument, oprócz porcji widoków śląskich miast i miasteczek, niesie ze sobą dużą dawkę inspiracji.
Ewa Zasada
Nazwa projektu: A reflection
Zasięg: Stany Zjednoczone
Autor: Variable (USA)
Data: 01/2013
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
08.04.2022
„Pierwsza pomoc ludzkości” – kurs pierwszej pomocy, który uczy tolerancji
-
23.03.2022
#KręciNasRecykling – nowa akcja Oponeo.pl na rzecz środowiska naturalnego
-
15.02.2022
„Kochaj siebie. Dla zdrowia” – walentynkowa kampania społeczna
-
03.02.2022
Electrolux rusza z cyklem słuchowisk dla dzieci „Klimatyczne bajki”
-
07.01.2022
Pełnosprawni w miłości – kampania o tym, że wszyscy kochamy tak samo
-
22.12.2021
Zdejmij bombkę z choinki w geście solidarności z osobami w spektrum autyzmu