Cztery animowane spoty filmowe, przeznaczone dla widzów dorosłych, opublikowane przez Amnesty International 100 dni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Chinach przypominały o naruszaniach praw człowieka przez chińskie władze, a zwłaszcza o niebezpieczeństwie czyhającym na pokojowych protestantów w Chinach.
Jeden z filmów przedstawia sympatyczną animowaną postać, uczestnika pokojowego protestu na rzecz obrony praw człowieka w Chinach, bitą przez chińskiego policjanta pałką elektryczną, która zostaje następnie przekazana do zapalenia znicza olimpijskiego. Jak mówi animatorka pracująca nad projektem, Yasmeen Ismail, wybór animowanych postaci miał na celu wzmocnienie efektu, jaki wywiera na widzu oglądanie scen przemocy. Poruszenie wzmacnia dodatkowo sama nazwa animacji „Torchure”, która jest połączeniem słów „znicz” i „tortura”.
Animacja została oparta na prawdziwej historii Ye Guozhu. Został on pobity pałką elektryczną i uwięziony po tym, jak bronił swojego domu i rodzinnej restauracji przed zburzeniem pod budowę budynków olimpijskich.
Wspólnym celem prezentowanych w ramach kampanii animacji było zwrócenie uwagi mieszkańców Wielkiej Brytanii, ale też i reszty świata, w tym Chin, na prawdziwe oblicze organizatorów Olimpiady oraz zachęcenie do włączenia się do działań Amnesty International. Jak podkreślała sama organizacja, nie jest ona przeciwko igrzyskom, ale przeciwko przypadkom naruszenia praw człowieka w Chinach.
Kinga Kuczkowska
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
26.07.2022
Kampania Poland Soul Travel promuje slow turystykę wśród Austriaków i Szwajcarów
-
21.07.2022
Krwawe diamenty
-
20.07.2022
Bądź bezpieczny przy pracy
-
19.07.2022
Nie jesteśmy twoim śmietnikiem
-
14.07.2022
Wojna nie robi sobie wakacji
-
14.07.2022
Blisko 100 tys. widzów na bezpłatnych seansach dla dzieci w języku ukraińskim