Każdy kto czyta, poznaje świat. Każdy kto czyta, nie widzi barier. Każdy kto jest niewidomy, też może czytać – za pomocą alfabetu Braille’a. A jeśli nie potrafi czytać? Jest wykluczony.
Hinduska organizacja The Akanksha Foundation, w kampanii „Braille Ad” przekonuje, że „Illiteracy is more disabling than blindness” ("Analfabetyzm upośledza bardziej niż ślepota").
Dodatek do gazet pisany Braille’m miał przekonać wszystkich potrafiących pisać i czytać, że wspólne przeciwdziałania analfabetyzmowi w Indiach jest tak samo istotne jak walka z biedą czy głodem. Mieszkańcy kraju przyzwyczaili się do tego, że nieumiejętność pisania i czytania jest oczywistością. Zmotywowanie do działania choćby jednego potencjalnego czytelnika jest celem porównania analfabetyzmu do równie powszechnie występującej ślepoty.
Szacuje się, że około 1/3 ludności hinduskich wsi nie potrafi pisać i czytać. Tym samym Indie zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem ilości analfabetów. Od lat wdrażane są tu programy mające na celu zmianę złowieszczych statystyk. Priorytetowe działania obejmują wyrównanie poziomów wykształcenia pomiędzy niepiśmiennymi dziewczynkami, a lepiej wyedukowanymi chłopcami. Dyskryminacja kobiet w dziedzinie powszechnego dostępu do edukacji sprawia, że około 50% kobiet nie potrafi czytać ani pisać.
8 września przypada Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem.
A.Stachowska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
02.12.2024
Strzel kasą na zwierzaki
-
28.11.2024
Bardzo blisko
-
27.11.2024
Pocztówki z przeszłości
-
26.11.2024
Natychmiast
-
25.11.2024
Nie bądź dzieckiem!
-
25.11.2024
Twój wybór