20 października w Warszawie odbyły się zorganizowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu Targi Dobrych Praktyk CSR – przeprowadzone w standardzie Zielonego Wydarzenia, czyli takim, któremu na każdym etapie przygotowania towarzyszy dbałość o minimalizację ich negatywnego wpływu na środowisko, a jednocześnie o maksymalizację ich pozytywnego oddziaływania na społeczności lokalne. Fundacja Aeris Futuro prowadząca kampanię edukacyjno-promocyjną dla świadomego i zrównoważonego stylu życia „Zielone Wydarzenia”, jest partnerem odpowiedzialnym za zoffsetowanie Targów Dobrych Praktyk, czyli wyliczenie i zneutralizowanie śladu klimatycznego, powstałego podczas procesu organizacji i przebiegu samego wydarzenia. – Uważamy, że neutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko, jaki powstaje w trakcie tego typu wydarzeń, jest niezwykle istotne – powiedział Przemysław Oczyp z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – W ten sposób chcemy dać przykład innym organizacjom i firmom i mamy nadzieję, że coraz więcej działań biznesowych będzie offsetowanych.
– Do wyliczenia śladu potrzebne są szczegółowe dane na temat poszczególnych elementów organizacji Targów, dotyczących zużycia energii, zużycia papieru, środków transportu uczestników, cateringu. Na tej podstawie zostaje wyliczona emisja dwutlenku węgla i liczba drzew, których posadzenie pozwoli ją zneutralizować – mówi Zofia Karpińska z Fundacji Aeris Futuro.
Obecnie trwa proces gromadzenia danych i wyliczenia śladu klimatycznego. Drzewa neutralizujące organizację Targów Dobrych Praktyk CSR będą wspólnie posadzone wiosną.
Idea zielonego wydarzenia (ang. sustainable event), powoli przyjmowana przez polskie instytucje, firmy i przedsiębiorstwa organizujące jakiekolwiek eventy, jest świadectwem podjęcia przez nie istotnych działań na rzecz ograniczania wpływu na środowisko naturalne i budowania zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie możemy nazwać zielonym, kiedy na każdym etapie przygotowań i realizacji jego organizatorzy zapewniają działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędność energii i materiałów. Sympatycy ekologii mogą też pójść krok dalej i zdecydować się na uzyskanie efektu zeroemisyjności wydarzenia (ang. carbon neutral event). Można go uzyskać poprzez „offset”, czyli rekompensatę nieuniknionej emisji, wspierając projekty ograniczające emisję – zalesianie, efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023
-
18.05.2023
Torba STORSTOMMA dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
-
15.05.2023
Pierwsze pustułki podpatrzone w budkach lęgowych Cemex!
-
21.04.2023
Jak nie zmarnować szansy na Effie
-
17.04.2023
Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2022. Dobre praktyki” opublikowany