„Nie umrę w spokoju dopóki nie wyjdziesz za mąż. Jesteś uparta i wybredna. Jesteś kobietą gorszego sortu”. Takie stwierdzenia padają często z ust Chińczyków, których córki powyżej dwudziestego piątego roku życia nie wyszły za mąż (zwane dosłownie „Sheng Nu”).
W Chinach panuje przeświadczenie, że niezamężna kobieta nie jest w pełni wartościowa. Bycie singielką oznacza też nieuszanowanie woli rodziców, która stanowi jedną z nadrzędnych wartości. Niezależne kobiety czują się jak wyrzutki społeczeństwa i są zmuszane tłumaczyć się z wyboru stylu życia jaki prowadzą.
Utarte przekonania doprowadziły do powstania tzw. „Targu Matrymonialnego” w Szanghaju, gdzie rodzice umieszczają anonse swoich dzieci. Z ogłoszeń można uzyskać informacje m.in. o wyglądzie czy statusie materialnym kandydata lub kandydatki. Ojcowie i matki potrafią być bardzo surowi w swoich ocenach: „Zawsze uważaliśmy, że nasza córka ma wspaniałą osobowość, ale nie jest zbyt ładna i to dlatego stała się kobietą-odpadkiem”.
Grupa panien postanowiła dotrzeć do swoich rodziców w oryginalny sposób. Ich zdjęcia pojawiły się na wspomnianym targu, a pod każdym z nich umieszczono wypowiedzi potwierdzające, że są szczęśliwe jako singielki.
Kampania stworzona przez szwedzką agencję Forsman & Bodenfors dla japońskiej firmy kosmetycznej SK-II ma na celu przekonanie ludzi starszego pokolenia w Chinach, że ich córki mają prawo samodzielnie decydować o swojej przyszłości, a w kobietach zmniejszyć poczucie winy i pokazać je w pozytywnym świetle. Film transmitowano po raz pierwszy w kwietniu 2016, ale temat w dalszym ciągu pozostaje aktualny.
Katarzyna Kwiatkowska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
11.09.2024
Na(d)staw ucho
-
10.09.2024
Na manowce
-
08.09.2024
Uprzejmie donoszę
-
07.09.2024
We wrogim domu
-
06.09.2024
Roztopiony lód to nic fajnego
-
05.09.2024
Inni czynią świat innym