Umizgi, kokieteria, absztyfikant, szoferak, ferajna, galantyna… Ruszyła strona internetowa www.wspolnymianownik.pl, na której znane osoby opowiadają o słowach bardzo przez siebie lubianych, a powoli wychodzących z powszechnego użycia.
– Pomysł na projekt podsunął nam mój dziadek. Kilka miesięcy temu, w specjalnym zeszycie, zaczął spisywać zwroty i powiedzenia, do których ma duży sentyment, a których właściwie nikt już nie używa w zwykłych rozmowach. Okazało się, że te zapiski to świetny punkt wyjścia do opowieści o ważnych dla niego ludziach, zdarzeniach i miejscach, a także do dyskusji o zmianach zachodzących wokół nas każdego dnia – mówi Anna Błaszkiewicz ze Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat, które realizuje projekt „Wspólny mianownik”.
Do rozmów o słowach lubianych – zapominanych udało się już namówić m.in. Marcina Prokopa, Katarzynę Grocholę, Michała Olszańskiego, Paulinę Holtz, Annę Popek, Wojciecha Jagielskiego, Adę Fijał, Teresę Lipowską, Annę Kerth, Roberta Sowę i Mamadou Dioufa. Krótkie opowieści, ilustrowane portretowymi zdjęciami autorstwa Jacka Łagowskiego, sukcesywnie są umieszczane na stronie projektu. Tu także będzie można przeczytać wywiady z ekspertami – na początek przeprowadzono rozmowę z prof. Małgorzatą Marcjanik, specjalistką od językowej grzeczności, i z prof. Włodzimierzem Gruszczyńskim, językoznawcą.
Stowarzyszenie Koncentrat zachęca też wszystkich internautów do udziału w konkursie. Wystarczy porozmawiać z kimś z rodziny, przyjaciół albo znajomych, spisać jego historię o ulubionym, ale wychodzącym już z użycia słowie i zrobić mu zdjęcie z kartką, na której to słowo będzie napisane. Prace można przysyłać do 22 listopada 2012 r. na adres konkurs.koncentrat@gmail.com. Do wygrania są czytniki książek elektronicznych, gry i książki. Wszystkie szczegóły i regulamin konkursu można znaleźć na stronie www akcji.
W ramach projektu odbywają się także bezpłatne warsztaty dziennikarsko-pisarskie dla gimnazjalistów i szkolenia dla bibliotekarzy, którzy chcą prowadzić projekty edukacyjno – kulturalne, szczególnie dotyczące promocji języka polskiego.
Projekt Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024