Wraz z początkiem roku szkolnego do szkół ruszyli zarówno uczniowie, jak i Młodzi Socjaliści – z kampanią „Wolna szkoła, religia do kościoła”. Celem akcji jest nakłonienie uczniów do „świadomego i samodzielnego podejmowania decyzji związanych z ich światopoglądem”.
Kampania ma również za zadanie poinformowanie młodych ludzi o ich prawach do świeckiej szkoły oraz rozpoczęcie publicznej debaty na temat dominacji jednego wyznania w szkolnej edukacji.
W ponad 40 miastach w Polsce przed wybranymi szkołami działacze organizacji rozdawali uczniom zakładki oraz ulotki z informacjami o prawach uczniów. Zamieszczono na nich m.in. wzmianki o tym, iż uczniowie mają prawo: nie ujawniać swojego światopoglądu i nie uczestniczyć w lekcjach religii, domagać się, by lekcje te odbywały się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej oraz żądać organizowania w szkole lekcji etyki, jeśli jest nią zainteresowanych co najmniej 7 osób.
Zdaniem Młodych Socjalistów uczniowie mają również prawo domagać się usunięcia krzyży z sal lekcyjnych, gdyż wieszanie symboli religijnych w klasach narusza – ich zdaniem – konstytucyjną „wolność sumienia i wyznania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi poglądami”.
Z danych MEN wynika, że w roku szkolnym 2009/2010 w szkołach uczyło 31 tys. nauczycieli religii i 828 nauczycieli etyki. Liczba szkół, w których uczyło się religii wynosiła 27 tys., a liczba uczniów, którzy uczą się w tych szkołach wynosiła 4,9 mln. Liczba szkół, gdzie prowadzone były lekcje etyki to 887, a liczba uczniów uczących się w tych szkołach to 250 tys. Liczba szkół, w których nie było ani lekcji etyki, ani lekcji religii, to 10 tys.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, uczniowie mają do wyboru etykę lub religię. Udział w tych zajęciach nie jest jednak obowiązkowy. Jeśli w szkole jest siedmiu uczniów chcących uczęszczać na takie zajęcia, szkoła ma obowiązek je zorganizować. Jeśli w gminie jest trzech takich uczniów, to obowiązek organizacji zajęć w grupach międzyszkolnych ma gmina. Gmina ma obowiązek zorganizować lekcje nawet dla jednego ucznia.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
23.03.2023
Grodziski Ośrodek Sportu i Rekreacji z „cichymi godzinami”
-
22.03.2023
Dąb Fabrykant zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2023!
-
16.03.2023
Netto i Caritas wspierają potrzebujących na Wielkanoc
-
15.03.2023
Superkomputer od Funduszu Żubra widzi, słyszy i rozumie dzikie zwierzęta
-
03.03.2023
YC x NGO – trwa nabór na konkurs!
-
02.03.2023
Nextbike otwiera sezon rowerowy w dziesięciu miastach Polski