W wyniku towarzyszącej V Turniejowi Szachowemu pod hasłem „Daj Mata chorobie” ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa, poświęconej pacjentom z chorobami układu krwiotwórczego, przeprowadzonej wiosną b.r. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” wraz z Małopolskim Związkiem Szachowym, zebrano 33 litry krwi. Udział w akcji mógł wziąć każdy, kto w marcu b.r. oddał krew w dowolnej stacji krwiodawstwa lub jej oddziale terenowym, a oddając krew podał hasło „Daj MATA chorobie” i zadeklarował, że jest ona przeznaczona dla pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego.
W ramach tego przedsięwzięcia 24 marca w Zespole Szkół Elektrycznych przy ul. Kamieńskiego 49 w Krakowie rozegrano turniej szachowy. Warunkiem uczestnictwa w turnieju było przedstawienie zaświadczenia o oddaniu krwi zgodnie z celem akcji. Nad przebiegiem rozgrywek czuwał członek stowarzyszenia, inicjator turnieju i jednocześnie sędzia szachowy – Jan Zapała. Zawody rozegrano w systemie szwajcarskim kojarzenia par 9 rund po 15 min. Do rozgrywek turniejowych przystąpiło 32 zawodników.
Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Wywodzą się z nieprawidłowych, mnożących się bez kontroli organizmu limfocytów – komórek układu limfatycznego (chłonnego). Niektóre rozwijają się latami w sposób niezauważalny i rozpoznawane są przypadkowo. Inne, w krótkim czasie (kilku miesięcy, a nawet tygodni) powodują powstawanie zmian w węzłach chłonnych lub nacieków nowotworowych w narządach wewnętrznych i szybko zmuszają pacjenta do szukania pomocy u lekarza. Według ostatnich danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 55. roku życia – ok. 65% wszystkich chorych na chłoniaki. Niektóre podtypy dotykają jednak również ludzi młodych – ok. 20-30 letnich. Najczęściej występujące objawy chłoniaków to powiększone węzły chłonne, osłabienie, znaczna utrata masy ciała, nieuzasadnione zmęczenie, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny, obfite nocne poty, długo utrzymujący się kaszel lub duszność, uporczywe swędzenie skóry.
Według Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów pozytywnym zjawiskiem jest wzrost wskaźnika przeżyć wśród pacjentów diagnozowanych w latach 2003-2005 w porównaniu do lat 2000-2003. Zjawisko to jest szczególnie wyraźne m.in. wśród chorych na białaczki (6 do 7 punktów procentowych) i chłoniaki (5 punktów procentowych).
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
02.06.2023
Inicjatywa Tytoń 21 – mniej młodych ludzi uzależni się od palenia
-
01.06.2023
Drzewo Roku 2023 – rozpoczynamy głosowanie!
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023