Święto Odpowiedzialnego Kupowania odbędzie się 3 października w warszawskim Faktycznym Domu Kultury. Wydarzenie ma być okazją do poznania najnowszych trendów z zakresu odpowiedzialnej konsumpcji w jej różnych wymiarach. Przez cały dzień będą odbywały się spotkania z ekspertami, pokazy filmów, wystawy tematyczne oraz minitargi mody odpowiedzialnej. Będzie można obejrzeć pełnometrażowy dokument „The True Cost” w reż. Andrew Morgana ukazujący dystans pomiędzy światem mody i konsumentów a światem szwaczek i osób pracujących przy poszczególnych etapach produkcji. Debaty z udziałem zaproszonych gości poprowadzą dziennikarka Karolina Sulej, oraz analityczka z Instytutu Spraw Publicznych Izabela Przybysz. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
W trakcie spotkania, organizator wydarzenia, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprezentuje wyniki raportu „Uszyte w Polsce”, pokazujący realia przemysłu odzieżowego w Polsce.
Program:
11:00 – 21:00 Minitargi mody odpowiedzialnej i ekologicznej.
Przez cały dzień będzie można kupić produkty polskich projektantów mody i firm ekologicznych. Wystawcy: Wearso, Sister’s, NAP, Transparent Shopping Collective, Ola Bąkowska, Wisłaki, Plan Planeta.
Przestrzeń interaktywna Kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty
Organizatorzy chcą skoncentrować się na poznaniu opinii przybyłych i zebraniu komentarzy na temat tego, w jakim stopniu Polska jest odpowiedzialna za dobre warunki pracy czy przestrzeganie standardów środowiska przy produkcji obuwia.
Wystawa tematyczna: „Globalna praca – globalna odpowiedzialność”
11:30 – 14.00 Debata: „Czy instytucje publiczne mogą kupować odpowiedzialnie? – zrównoważone zamówienia publiczne w kontekście łańcucha dostaw oraz na przykładzie produkcji butów”. Debatę poprowadzi Izabela Przybysz, analityczka z Instytutu Spraw Publicznych. Do rozmowy inicjatorzy zaproszą przedstawicieli samorządu, parlamentu, Urzędu Zamówień Publicznych, ekspertów oraz przedstawicieli organizacji społecznych. W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych, planują poruszyć kwestię tego, w jaki sposób wydawane są pieniądze publiczne oraz czy pod uwagę brane są kwestie poszanowania praw pracowników oraz dobro środowiska naturalnego. Celem jest również zainteresowanie uczestników spotkania kwestią świadomego kupowania i zwrócenie uwagi, na to że indywidualne decyzje mają znaczenie i mogą wpływać na wprowadzanie zmian na poziomie samorządu, instytucji, parlamentu.
14.45 – 16.15 Warsztat „Skąd się wzięły moje buty?” Otwarcie przestrzeni interaktywnej „Kupuj Odpowiedzialnie Buty”.
Warsztat będzie próbą odpowiedzi na pytanie „Skąd się wzięły moje buty?”. Przedstawi informacje o tym jak wygląda produkcja obuwia, z jakimi problemami się wiąże, oraz zachęci do angażowania się w kampanię na rzecz poprawy przestrzegania praw człowieka i standardów ochrony środowiska w przemyśle obuwniczym.
16.15 – 16.45 Pokaz krótkich filmów zaangażowanych.
- „Silne Kobiety szyjące twoje ubrania”
- Spot „Godna Płaca dla Wszystkich”
- Spot Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie
- Spoty „Kupuj Odpowiedzialnie Buty”
17.00 – 18.30 Debata: „Made in Poland – co wiemy o szyciu w Polsce?” Dyskusja wokół raportu „Uszyte w Polsce” nt. godnej płacy w przemyśle odzieżowym. Debatę poprowadzi Karolina Sulej, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej, dziennikarka Wysokich Obcasów, magazynu Viva Moda i TVP Kultura.
Przed pokazem filmu odbędzie się debata dotyczącą przemysłu odzieżowego w Polsce. Rozpoczniemy od prezentacji raportu „Uszyte w Polsce”, przygotowanego przez organizatorów wydarzenia – Fundację Kupuj Odpowiedzialnie. Raport jest odpowiedzią na pytania od konsumentów oraz wzrost inicjatyw uznających produkcję w Polsce jako sposób na załatwienie bolączek pracy w przemyśle. Dyskusja po filmie ma odpowiedzieć na pytanie, czy „Made in Poland” oznacza odpowiedzialnie? Jak wyglądają realia z perspektywy różnych grup – aktywistów, branży modowej, firm, mediów, konsumentów, pracownic?
18.30 – 20:00 Pokaz filmu „The True Cost” w reż. Andrew Morgana. Realizowany wielu krajach pełnometrażowy dokument, pokazuje dystans pomiędzy światem mody i konsumentów a światem szwaczek i osób pracujących przy poszczególnych etapach produkcji. W filmie pojawią się osoby ze świata mody jak Stella McCartney, Livia Firth and Vandana Shiva, szukających sposobu na radzenie sobie z wieloma problemami przemysłu odzieżowego.
Organizując „Święto Odpowiedzialnego Kupowania” Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie pragnie zwrócić uwagę na powiązania pomiędzy biznesem, prawami człowieka i ochroną środowiska naturalnego. Fundacja podkreśla, że świadomość dotycząca sytuacji pracowników i pracownic wytwarzających obuwie jest niska, tymczasem borykają się z podobnymi problemami, co pracujący przy produkcji odzieży, jak płace niewystarczające na podstawowe potrzeby życiowe. Problemem specyficznym dla produkcji butów i dodatków skórzanych są niebezpieczne warunki pracy w garbarniach oraz ich negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Na zlecenie kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie Buty” firma Nielsen przeprowadziła badania opinii publicznej w 20 krajach Unii Europejskiej. Wynika z nich, że 50% Europejczyków (58% Polaków) wie mało lub nic o produkcji butów pomimo, że przemysł obuwniczy działa na wielką skalę, wytwarzając ok. 22 miliardy par butów rocznie, z czego 87% w Azji. 85% respondentów/ek (63% w przypadku Polski) jest gotowa zapłacić więcej za buty wyprodukowane zgodnie ze standardami ochrony środowiska i z poszanowaniem praw człowieka. Jedna czwarta pytanych w 20 krajach (19% w Polsce) deklaruje, że zapłaciłaby co najmniej 25% więcej. Badanie pokazało również, że 63% Europejczyków (66% Polaków) uważa, że Unia Europejska powinna wprowadzić regulacje zapewniające, że produkty wchodzące na unijny rynek zostały wytworzone z poszanowaniem praw człowieka.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
11.10.2024
Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland