Warsztaty garncarskie, pokazy zdobienia ceramiki, wystawy plenerowe, parada „glinoludów”, koncerty muzycznych gwiazd – to część atrakcji, które w dniach 20-24 sierpnia będą czekać na uczestników jubileuszowej, 20. edycji Bolesławieckiego Święta Ceramiki.
Impreza odbywa się w przedostatni tydzień sierpnia na bolesławieckim rynku. Przez pięć dni swoje prace będą prezentować wystawcy z Polski, Czech, Litwy oraz Węgier.
W najbliższy weekend odbędą się m.in. warsztaty garncarskie, pokazy zdobienia ceramiki oraz happeningi artystów-plastyków. W Miasteczku Animacji Ceramicznych każdy będzie miał możliwość spróbowania swoich sił w tworzeniu wyrobów z gliny oraz w malowaniu ceramicznych form. Podczas bolesławieckiego święta będzie można zaopatrzyć się w ceramikę użytkową, dekoracyjną oraz w biżuterię oferowaną przez blisko stu wystawców-producentów ceramiki z Bolesławca, innych miast Polski oraz z zagranicy.
Gliniana sztafeta oraz mieszanie glinianego tynku na czas to atrakcje, które czekają na uczestników warsztatów rodziny Konopczyńskich oraz Glinianej Olimpiady Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego. Tradycją Bolesławieckiego Święta Ceramiki jest też prezentacja procesu budowy, rozpalania, wypału oraz wygaszenia pieca plenerowego. Pokaz tym razem zostanie przeprowadzony pod nazwą „Mur ognia”. Odbędą się także pokazy garncarstwa historycznego pracowni Loricamos. Garncarze, w średniowiecznych strojach, będą tworzyć naczynia przy użyciu narzędzi właściwych dla epoki, oraz opowiadać o dawnych technikach szkliwienia i
wypalania.
Od piątku 22 sierpnia będzie można także zobaczyć efekt miesięcznej pracy 15 artystów z Polski i świata, którzy w czerwcu wzięli udział w 50. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim w Bolesławcu.
W piątek ulicami miasta przejdzie „Ceramiczna Fala” (poprzedzi oficjalne otwarcie Święta Ceramiki, w trakcie którego Bractwo Ceramiczne otrzyma klucze do miasta), zaś dzień później Bolesławiec zaludnią glinoludy, czyli osoby od stóp do głów wymalowane gliną. Wezmą one udział w VIII Glinadzie. Jej tegoroczne motto brzmi „Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny”.
Grupa Pławna 9 Dariusza Milińskiego przedstawi spektakl „Trzy życia Salvadora Dali”; grupa Żywy Teatr
zaprezentuje spektakl „Kabaret”; najmłodsi będą zaś mogli obejrzeć widowisko pt. „Wycieczka do Tajemniczej Krainy”, a w niedzielę bawić się przy hitach zespołów TIK-TAK i Fasolki.
Na dużej scenie odbędą się koncerty rockowego zespołu Bracia, reagge’owo-dancehallowej wokalistki Mariki, rock’n’rollowej grupy LOKA oraz mającej polsko-czeskie korzenie artystki Ewy Farnej, której występ poprzedzi zakończenie 20. Bolesławieckiego Święta Ceramiki.
Mistrzostwa w Toczeniu na Kole Garncarskim odbędą się w sobotę, 23 sierpnia na bolesławieckim rynku. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna oraz udział we wrześniowych Mistrzostwach Świata we włoskiej Faenzie.
Historia słynnych naczyń z Bolesławca sięga XVII w. To z tego okresu pochodzą pękate dzbany oraz butle kryte szkliwem ziemnym, brązowymi nakładkami i dekorowane reliefami. Przełomowym dla lokalnego garncarstwa był wiek XIX, w którym tworzył Johann Gottlieb Altmann. Wynalazł on m.in. szkliwo skaleniowe (zastąpiło dotychczas stosowane ołowiowe), a do formowania naczyń zaczął wykorzystywać masę kamionkową. Jego prace docenił Fryderyk Wilhelm III, król Prus. W XIX w. w Bolesławcu funkcjonowało już 15 dużych garncarni, z których usług korzystały niemal wszystkie
kraje Starego Kontynentu. Charakterystyczną cechą ceramiki z Bolesławca jest tzw. technika stempelkowa. Polega ona na tym, że wzory graficzne (m.in. elementy roślinne i zwierzęce) nakładane są na naczynia ręcznie, za pomocą wytwarzanych z gumy lub gąbki stempli.
Jubileuszowa edycja Święta Ceramiki w Bolesławcu realizowana jest w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu Arginet. Bierze w nim udział pięć, znanych z wyrobów ceramicznych, miast europejskich: Argentona (Hiszpania), Gmunden (Austria), Aubagne (Francja), Faenza (Włochy) oraz Bolesławiec. Sponsorem imprezy jest PKO Bank Polski.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe