Ekologowie biją na alarm. Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest od 1971 roku, czyli podpisania tzw. Konwencji Ramsarskiej o ochronie obszarów wodno-błotnych. Polska uczestniczy w tych obchodach od 1997 roku. Na liście najcenniejszych na świecie mokradeł znajdują się Biebrzański Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Rezerwat Jezioro Karaś, Rezerwat Jezioro Łuknajno, Jezioro Oświn (Rezerwat Jezioro Siedmiu Wysp), Rezerwat Słońsk, Rezerwat Stawy Milickie i Rezerwat Świdwie.
Wbrew obiegowym opiniom, mokradła nie są nieużytkami– uczestniczą w regulacji klimatu i zapewniają utrzymywanie właściwego obiegu wody w przyrodzie. Ideą Światowego Dnia Mokradeł jest zwrócenie uwagi na tematykę właściwej gospodarki wodnej.
Ochrona mokradeł jest istotna, ponieważ ich rozsądne użytkowanie może pomóc w walce z kryzysem w dostępie do wody słodkiej.
W tym roku, warszawskie obchody odbyły się 1 lutego na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Biologii, pod hasłem: Od źródeł do ujścia. Typy mokradeł i ich ochrona.
M. Kryńska
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
-
27.10.2023
„Tęczowy Piątek” pod patronatem Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl