Amerykańska organizacja United States Holocaust Memorial Museum, zajmująca się opisywaniem historii światowych konfliktów zbrojnych i katastrof humanitarnych, przygotowała internetową mapę Holokaustu oraz konfliktów w Kongo i w Darfurze www.ushmm.org/maps Projekt „Genocide Prevention Mapping Initiative” pozwala na wizualizację i lepsze zrozumienie tego, co dzieje się w ogarniętych wojnami państwach oraz na informowanie o możliwych przypadkach humanitarnych kryzysów na tyle wcześnie, by społeczność międzynarodowa mogła im przeciwdziałać.
Przy wykorzystaniu internetowej mapy świata Google Earth muzeum chce przybliżyć odbiorcom skalę geograficzną, w jakiej przebiegały i obecnie przebiegają największe tragedie różnych narodów. Projekt jest skierowany głównie do obywateli amerykańskich, którzy często nie zdają sobie sprawy na jak wielką skalę dokonywały się zbrodnie przeciwko ludzkości. Każda mapa przygotowana przez organizację posiada swój szerszy kontekst historyczny udokumentowany zdjęciami, filmami wideo, datami wydarzeń oraz relacjami reporterów i pracowników organizacji pomocowych.
Aplikacja Google Earth została zaprojektowana tak, aby jak najwierniej oddawać rzeczywistość, dlatego korzystając z map przygotowanych przez USHMM mamy wrażenie bardziej realnego kontaktu z opisywaną sytuacją, niż w wypadku innych źródeł informacji, takich jak np. książki.
Dodatkowo informacje umieszczone w aplikacji każdy użytkownik przegląda na swój własny sposób z odpowiednim sobie zaangażowaniem. Tego rodzaju projekty aktywizują użytkowników do samodzielnego wyszukiwania informacji, a nie tylko biernego odbioru komunikatu kampanii. Hasło, pod którym realizowany jest projekt – „Be a witness” – oddaje charakter realizacji, a ponadto aktywizuje świadków do działania. Internauci korzystający np. z serwisu „Kryzys w Darfurze” na niemal każdej stronie widzą linki zatytułowane „Jak mogę pomóc?”. Dzięki nim można przenieść się na strony internetowe organizacji pozarządowych i agencji międzynarodowych prowadzących pomoc humanitarną dla uchodźców z Darfuru.
Po serii zarzutów kierowanych w stronę Google za stworzenie mapy świata, która narusza prywatność zwykłych ludzi i całych społeczeństw, poprzez umieszczanie w internecie zdjęć satelitarnych osiedli mieszkaniowych i elektrowni atomowych, wyszukiwarkowy gigant zaangażował się w projekt „mapa holokaustu”. Czyżby chciał poprawić wizerunek swojego produktu?
Bartłomiej Piekło, Julita Kubiak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.09.2023
Konsumenci produkują 170 kg odpadów opakowaniowych rocznie
-
04.08.2023
Porozmawiajmy szczerze o otyłości
-
12.05.2023
„Żywność w Polsce staje się coraz bardziej ekologiczna”
-
03.02.2023
Jak rozmawiać z osobą chorą na nowotwór?
-
16.01.2023
Blue Monday nie istnieje! — wyjaśnia Dorota Minta
-
02.11.2022
Jesień na talerzu. Jak jeść zdrowo i sezonowo?