Kampanie reklamowe, które wzbudzają lęk przed chorobą, czasami przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. Pacjenci nie zgłaszają się na badania kontrolne, bo boją się diagnozy. NFZ nie chce już straszyć kobiet możliwością wykrycia u nich nowotworu. To zwrot o 180 stopni. Do udziału w badaniach cytologicznych i mammografii mają zachęcać kolorowe, przyjazne zaproszenia, a nawet konkursy. Fundusz chce włączyć w kampanie także proboszczów.
W zeszłym roku na bezpłatne badania cytologiczne, dzięki którym można wykryć raka szyjki macicy, zgłosiło się 6,2%. uprawnionych do niego mieszkanek Mazowsza. Średnia krajowa wyniosła tylko 7%. Trochę lepiej wypadł program wykrywania raka piersi. Z mammografii skorzystało na Mazowszu ok. 19% pań, a w całym kraju 21%. Ale i tak to stanowczo zbyt mało. Dlatego już w marcu ma ruszyć całkiem nowa odsłona profilaktycznych programów NFZ. Data nie jest przypadkowa. Fundusz chce zdążyć na Dzień Kobiet.
Poprzednie kampanie okazały się nie do końca trafione. Pod koniec lat 90. polscy onkolodzy alarmowali: „Co dziesięć lat z mapy Polski za sprawą raka piersi znika pięćdziesięciotysięczne miasto kobiet”. Potem podobny ton przyjęły hasła NFZ. Okazało się jednak, że takie komunikaty wywołują lęk. Wiele kobiet boi się iść na kontrolne badania, a jeszcze bardziej obawia się wykrycia u nich choroby.
Teraz nad nową, atrakcyjną formą kampanii pracują graficy. – Chcemy, by zaproszenia wyglądem i treścią nawiązywały do prasy kobiecej, ale nie tej ekskluzywnej, lecz najbardziej popularnej – mówi Edyta Grabowska-Woźniak, rzeczniczka NFZ.
Kolory będą żywe, wesołe, optymistyczne. W nową kampanię chce się też włączyć Kościół. To bardzo ważne, bo największy problem jest z zachęceniem do badań kobiet z małych miasteczek i wsi, zwłaszcza starszych, a parafie są wszędzie. – Prowadzimy bardzo obiecujące rozmowy z Caritasem. Jest duża szansa, że nasze plakaty zawisną w każdej parafii, a księża z ambony odczytają list od Episkopatu – dodaje Grzegorz Furgał z NFZ.
Źr: „Życie Warszawy”
Prezentowane kreacje są prawdopodobnie „przejściowe” – między tymi straszącymi, a optymistycznymi.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
13.05.2022
Oszczędzanie może iść w parze z ekologią. Ekspertka podpowiada, jak nauczyć tego dzieci
-
04.05.2022
Dyrektywa Omnibus — nowa rzeczywistość dla e-commerce
-
06.04.2022
Używane auto elektryczne — czy to dobry pomysł?
-
25.02.2022
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? – tłumaczy Agnieszka Aksamit-Oknińska
-
18.02.2022
Osiem pytań o wolontariat pracowniczy
-
12.01.2022
Nie ma zdrowej diety dziecka bez zdrowej diety rodzica