Filmy docenione na największych festiwalach, produkcje niezależnych twórców i krótkie metraże, obrazy sprzed lat i premiery wyczekiwanych od dawna tytułów – w sumie ponad 50 filmów dokumentalnych obejrzymy podczas tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.
Festiwal rusza 22 listopada. Do 1 grudnia filmy będzie można oglądać w warszawskich kinach Muranów, Kinoteka i KINOMUZEUM w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz na platformie mojeekino.pl. Natomiast 2 grudnia na player.pl trafi bezpłatna kolekcja specjalna wybranych najlepszych filmów z ostatnich lat.
O nagrody w konkursach Głównym i Zielonym walczyć będzie kilkanaście niezwykłych dokumentów. Wśród nich m.in.: Antarktyda wzywa (Antarctica Calling) – kontynuacja Oscarowego hitu sprzed dekady Marsz pingwinów; Peaches Goes Bananas – portret feministycznej ikony elektro-punka oraz Bloki – wielokrotnie nagradzany dokument, poświęcony mieszkańcom blokowiska w Belfaście, wciąż żyjących czasami, w których lojalność była ważniejsza niż życie (na zdjęciu poniżej).
Z innych tytułów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, warto wymienić m.in. palestyńskiego kandydata do Oscara – Strefę zero (From Ground Zero) – kolektywny, hybrydowy obraz ukazujący od wewnątrz sytuację w Strefie Gazy (premiera na Toronto International Film Festival) oraz legendarny dokument Poza czasem (Out of the Present), przedstawiający nieprawdopodobną historię ostatniego radzieckiego kosmonauty. Siergiej Krikalew na ponad rok utknął w kosmosie, bo w międzyczasie przestało istnieć państwo, które wysłało go na orbitę. Autorem tego niesamowitego filmu jest Andrei Ujică – nestor rumuńskiego dokumentu i absolutny mistrz wykorzystywania archiwaliów (jego Autobiografia Nicolae Ceaucescu znalazła się w konkursie WATCH DOCS w 2010 roku).
Z kolei w nowej sekcji konkursowej – Nowe Filmy Polskie – znalazły się m.in. To uczucie Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa, czyli ujmujący szczerością portret queerowej Warszawy, najnowszy film Joanny Janikowskiej Towarzysze o lewicowych aktywistach w Bolonii, Drzewa milczą Agnieszki Zwiefki – poruszający obraz kryzysu na granicy oczami uratowanej z lasu rodziny oraz Być jak Mikołaj – intymny portret ojca i syna przechodzącego tranzycję.
Jak co roku program filmowy WATCH DOCS dopełnią wydarzenia towarzyszące: spotkania z twórcami, rozmowy z ekspertami oraz – po raz pierwszy – sekcja doświadczeń VR Światy rozszerzone w TR Warszawa.
WATCH DOCS będzie pierwszym festiwalem filmowym – i w ogóle pierwszym projektem, który zostanie zaprezentowany w MSN, a konkretnie w najnowocześniejszej w Warszawie sali kinowej – KINOMUZEUM. Tegoroczna edycja odbywa się w trzech kinach – w Kinotece, Kinie Muranów, wyposażonym w rampę, która umożliwia bezproblemowe wejście do sal kinowych i kawiarni oraz w KINOMUZEUM w pełni dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami oraz posiadającym dodatkowo pętlę indukcyjną. We wszystkich lokalizacjach istnieje możliwość wejścia z psem asystującym.
Więcej na temat festiwalu można dowiedzieć się TUTAJ oraz TUTAJ. Organizatorem MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
oprac: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie