Z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Substancji Psychoaktywnych (26.06) na skrzyżowaniu ul. Górczewskiej i Al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie powstaje mural poświęcony problemom polskiej polityki narkotykowej.
Motywem przewodnim projektu jest hasło „Leczyć zamiast karać”. Na murze namalowane są sylwetki postaci, które swoimi wypowiedziami postulują liberalizację polskiego prawa dotyczącego narkotyków, popierają leczenie substytucyjne oraz przypominają, że uzależnienie jest chorobą. Niektóre z nich noszą czerwoną wstążkę na znak solidarności z osobami zakażonymi HIV, zaś przekreślona liczba 62.1 na koszulce jednej z nich odnosi się do postulatu zniesienia karania za posiadanie każdej ilości środków psychoaktywnych (dotyczący tego artykuł w polskiej ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii ma właśnie ten numer).
Swoich twarzy użyczyły trzy pacjentki programów metadonowych – Marta Gaszyńska, Emilia Kwiecińska i Marzena Żelazo – oraz dr Karina Chmielewska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Kasia Malinowska-Sempruch z Open Society Institute, poseł Marek Balicki, muzyk Tomasz Lipiński i prof. Wiktor Osiatyński.
Koncepcję graffiti zaprojektowali w ramach warsztatów członkowie stowarzyszenia JUMP’93, zrzeszającego osoby leczące się substytucyjnie z uzależnienia od opiatów oraz specjalistów związanych z leczeniem uzależnień. Projekt wykonuje Dariusz Paczkowski z grupy artystycznej Trzecia Fala. Oficjalne zakończenie prac odbędzie się 24 czerwca o 13:00.
A. Postek
Nazwa projektu:
Leczyć zamiast karać
Zasięg (kraj/kraje):
Polska
Autor:
JUMP’93, grupa Trzecia Fala
Data:
06/2010
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.08.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
22.05.2024
Co za różnica? Ty
-
22.05.2024
Ikea zmienia narrację
-
11.04.2024
Nie ma jednej drogi z Parkinsonem
-
05.04.2024
Zbadaj się, nie odkładaj!