Nie mam siły, mam dość – skarży się przez telefon chłopiec, zasłaniając twarz rękoma. Trudno mu rozmawiać, na szczęście przychodzi mama, przytula go i sama przez telefon prosi o pomoc specjalistę.
Kamil Sipowicz i Andrzej Bober opowiadają o swojej walce z depresją. Tomasz Jastrun, Piotr Zelt i Maciej Orłoś również włączyli się w kampanię "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję".
23 lutego w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją rusza kolejna odsłona tej akcji. Tym razem kampania podejmuje problem depresji wśród dzieci i młodzieży. Organizatorami są: Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji. Fundacja Dzieci Niczyje oraz Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.
W zeszłym roku 177 dzieci odebrało sobie życie. Większość z tych ofiar to nastolatki. W Polsce na depresję leczy się prawie 8 tysięcy dzieci i młodzieży – wynika z danych NFZ-u. Nie ma statystyk, ile dzieci się nie leczy. Obraz tej choroby u dzieci bywa inny niż u dorosłych. Oprócz typowych objawów takich jak przygnębienie, utrata energii, zainteresowań, brak apetytu, bezsenność, czy myśli samobójcze, mogą pojawić się również gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane.
Coraz więcej nastolatków choruje na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z nastrojem. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, dołami, burzami hormonów. – tłumaczy Michał Pozdał, trener młodzieży, wykładowca Uniwersytetu SWPS. I dodaje: – Czasami jest to jednak coś więcej niż "tylko" dół. Zdarza się, że młoda osoba nie reaguje na zwyczajne pocieszenia, nie może wstać rano z łóżka. Chcemy uwrażliwić młodzież na ten problem, aby wiedzieli, jak go dostrzec u swoich kolegów. Chcielibyśmy im pokazać, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć. Tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z chorobą psychiczną możemy się zwrócić o pomoc do psychologa.
Ambasadorami kampanii są osoby, które doświadczyły depresji: Andrzej Bober (dziennikarz), Tomasz Jastrun (pisarz), Piotr Zelt (aktor), a także ludzie, którzy osobiście nie doświadczyli tej choroby, ale postanowiły wesprzeć kampanię swoim autorytetem i zwrócić uwagę na problemy dzieci chorych na depresję: Ewa Błaszczyk (aktorka, współzałożycielka Fundacji "Akogo?" i Kliniki "Budzik"), Jarosław Gugała (dziennikarz telewizji Polsat, prezenter "Wydarzeń"); Marta Kielczyk (prezenterka "Panoramy" w TVP2), Maciej Orłoś (prezenter "Teleexpressu" w TVP1) i Tomasz Wolny (prezenter "Panoramy" w TVP2).
Patronami honorowymi są: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. W ramach kampanii odbędą się bezpłatne, otwarte warsztaty i wykłady na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, m.in.: 23 lutego wykład o godz. 17.00 pt. "Dół czy depresja?" poprowadzi Michał Pozdał – trener młodzieży, wykładowca Uniwersytetu SWPS; 23 lutego warsztaty o godz. 18.30 pt. "Depresja u dzieci i młodzieży" poprowadzi Aleksandra Brzezińska – psycholog, psychoterapeuta Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS; 23 lutego warsztaty o godz. 18.30 pt. "Depresja nastolatka w kontekście rodzinnym" poprowadzi Monika Kiełtyka–Czech – psycholog, psychoterapeutka związana z Poradnią Psychologiczno–Pedagogiczną w Warszawie i Warszawskim Instytutem Psychoterapii.
Od 15 lutego 2016 r. w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Bydgoszczy, Lublinie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach i Olsztynie trwa dwutygodniowa kampania billboardowa. Przygotowano także plakat z wizerunkami ambasadorów kampanii, spot telewizyjny, spot radiowy, wywiad telewizyjny i radiowy z mamą dziecka chorującego na depresję oraz wywiad telewizyjny i radiowy z rodzicami nastolatki chorującej na depresję. Częścią kampanii jest także książka Anny Morawskiej pt. "Twarze depresji", w której autorka rozmawia z osobami cierpiącymi na depresję, a także z psychiatrami, psychoterapeutami oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspierają chorych na depresję i ich rodziny, w tym dzieci. Przygotowano stronę www.twarzedepresji.pl, na której znajdują się informacje o depresji.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu