Wielokrotnie w godzinach nocnych na ulicy, na przystankach, w autobusach miejskich i podmiejskich można być ofiarą lub świadkiem niebezpiecznej sytuacji – napadu, bójki, kradzieży. Sytuacji, w której współpasażerowie interweniują lub informują o sytuacji stosowne służby stosunkowo rzadko.
Jak pokazuje wiele badań sytuacja obojętności jest powszechna. Powodem tego jest zjawisko tzw. rozproszenia odpowiedzialności, czyli oczekiwanie, że na trudną sytuację (na pewno) zareaguje ktoś inny.
Rozwiązanie zaproponowane kilka miesięcy przez warszawską Straż Miejską – wysyłanie do niej SMSów Interwencyjnch – ma niwelować to negatywne zjawisko oraz pozwalać, co w wielu sytuacjach jest bardzo istotne, w miarę dyskretnie wezwać pomoc SMS-em. W sytuacji zagrożenia należy więc:
1. Wysłać SMS o treści POMOC na numer: 723 986 112
2. wysłać – z pomocą opcji „przekaż”- otrzymany i uzupełniony przez siebie szablon
Straż w 2010 roku udostępniła mieszkańcom Warszawy Mapy Zagrożeń. Warszawiacy sami mogą ocenić, czy droga dziecka do szkoły jest bezpieczna, czy bezpiecznie jest w najbliższym otoczeniu ich domu, a jeśli nie, to na jakie zagrożenia powinni zwracać uwagę.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
-
27.10.2023
„Tęczowy Piątek” pod patronatem Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl