Jak twierdzą właściciele prestiżowych agencji mody „Ciuchy łatwiej sprzedać na ludzkim wieszaku. Moda na skąpe rozmiary pozwala także na mniejsze zużycie materiałów”. Ten bezwzględny komunikat przekonuje o instrumentalnym wykorzystaniu kobiet. Nic zatem dziwnego, że pozbawione kształtów, wychudzone modelki „królują” na pokazach we Francji.
Kiedy brazylijska modelka Ana Carolina Reston zmarła w szpitalu tuż po pokazie mody, władze nieomal na całym świecie stanęły do walki z anoreksją. Zawodowa choroba modelek w błyskawicznym tempie uśmierciła kolejne ofiary. Po zejściu z wybiegu zmarła na atak serca Urugwajka, 22-letnia Luisel Ramos, a kilka tygodni później jej 18-letnia siostra. W reakcji na te wypadki ruszyła kampania przeciwko anorektycznemu szaleństwu.
W kwietniu 1999 roku, na ulicach Hiszpanii pojawiły się bilbordy zatytułowane „Wieszak”. Adresatami kampanii była szeroko rozumiana opinia publiczna. Zaprezentowany na obrazach drut w kształcie wieszaka zakończony jest krzyżem, symbolizującym śmierć. Sugestywna wypowiedź twórców kampanii uświadamia o konsekwencjach anoreksji, zmusza do refleksji kreatorów modelingu. Choć hiszpańska kampania „Wieszak” alarmuje o śmiertelnych skutkach pracy modelek, organizatorzy pokazów w Paryżu czy Nowym Jorku przeciwstawiają się „ograniczaniu swobody ich twórczych projektów czy dyskryminacji modelek chudzielców”. Za przedstawiony stan rzeczy trudno winić twórców kampanii. Poruszony problem zaburzeń odżywiania niewątpliwie jednak wymaga odpowiednio silnego przekazu oraz interdyscyplinarnej współpracy.
Według nowych przepisów w Hiszpanii zabrania się skrajnie wychudzonym modelkom udziału na pokazach mody. Indeks masy ciała dziewczyny nie może być niższy od współczynnika 18 (granica niedożywienia BMI). Zakaz występów dla modelek z niedowagą wprowadziły także stolica Szkocji, Edynburg, Brazylia. Coraz więcej Państw przyłącza się do walki z „idealnym kanonem piękna”. Specjaliści od marketingu z cenionych ośrodków badawczych przekonują zaś, iż „dobra reklama w wykonaniu modelek o zdrowych kształtach jest równie skuteczna jak rewia mody dla anorektyczek”.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu