Składając życzenia, zapytaj Bliskich o zdowie
Z okazji Dnia Babci i Dziadka Stowarzyszenie Przebiśnieg organizuje kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej “Zapytaj Bliskich o Zdrowie”, w ramach której zachęca do składania życzeń, dziękowania za wyjątkowe wspomnienia oraz zainteresowania się zdrowiem najbliższych.
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” organizuje kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej “Zapytaj Bliskich o Zdrowie”. Na potrzeby tegorocznej kampanii powstały kartki, które można wysłać z życzeniami sms-em lub wydrukować i wręczyć zamiast laurki swoim Najbliższym. Można w ten sposób wyrazić jak bardzo są dla nas ważni, a pytając przy okazji o zdrowie, sprawdzić, czy nie powinni zgłosić się do lekarza z jakimś niepokojącym objawem.
Opublikowany przez Stowarzyszenie Przebiśnieg Wtorek, 15 stycznia 2019
Więcej kartek na: https://www.facebook.com/events/1204403079725806/
Celem ogólnopolskiej kampanii „Zapytaj Bliskich o Zdrowie” organizowanej od kilku lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, jest po pierwsze zachęcenie Społeczeństwa do obserwacji stanu zdrowia swojego i Bliskich, a po drugie poszerzenie wiedzy o objawach nowotworów układu chłonnego.
Różne choroby, w tym nowotwory, mogą powodować objawy, które ze względu na swój charakter nie są jednoznaczne. Dlatego tak ważna jest regularna samoobserwacja swojego organizmu. Symptomy towarzyszące nowotworom układu chłonnego przypominają objawy kojarzone powszechnie ze zwykłym przeziębieniem, dlatego mogą być mylnie interpretowane, bagatelizowane, niezauważane (szczególnie u osób starszych, które cierpią na różne choroby) i często wykrywane w stadium zaawansowanym, co znacznie obniża skuteczność ich leczenia.
Edukacja dotycząca rozpoznawania objawów chłoniaków wydaje się szczególnie ważna, gdyż w przypadku tych nowotworów nie można niestety mówić o jakiejś profilaktyce, a jedyną drogą do wczesnego rozpoznawania jest niebagatelizowanie z pozoru błahych symptomów.
Grupą szczególnie narażoną na zachorowania na nowotwory układu chłonnego są osoby starsze. Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja na rozmowę o samopoczuciu i stanie zdrowia Najbliższych. Jeśli jakiekolwiek objawy trwają dłużej niż 2-3 tygodnie, warto namówić Najbliższych na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.
Najczęstszym objawem początkowym chłoniaka jest powiększenie jednego lub kilku węzłów chłonnych, ale w 30-50% przypadków choroba może rozpoczynać się w umiejscowieniach pozawęzłowych, takich jak żołądek, migdałek, szpik kostny, jelito, jądro, jajnik, mózgowie, skóra. Chłoniak może również objawiać się podwyższeniem liczby białych krwinek we krwi, czyli białaczką. Na początku choroby mogą nie występować żadne alarmujące dolegliwości. Objawy – o ile występują, są zwykle niespecyficzne:
- guzowate, niebolesne powiększenie węzła chłonnego (każdy węzeł lub węzły chłonne o średnicy przekraczającej 1 cm, które nie reagują na leczenie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne przez okres nie dłuższy niż 2-3 tygodnie) lub guz w jakimkolwiek umiejscowieniu;
- uporczywy, suchy kaszel;
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i płuc;
- objawy ogólne, takie jak: gorączka ponad 38 stopni lub nawracające stan podgorączkowe nie spowodowane infekcją, szybkie chudnięcie (ponad 10 % wagi ciała), obfite poty nocne;
- nietolerancja wysiłku;
- zaburzenia czynnościowe ze strony układu pokarmowego;
- w niektórych typach chłoniaka – świąd skóry.
Organizator:
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” skupia osoby, które pragną pomagać pacjentom z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego – zarówno tym dopiero diagnozowanym, będącym w trakcie leczenia, jak i tym, którzy je ukończyli. Chcemy, do opieki medycznej, którą otrzymują chorzy, dodać wsparcie i przyjaźń osób, które choroby już doświadczyły i pokonały. Celem Stowarzyszenia, które zapoczątkowało działalność w lutym 2008 roku, jest m.in.: niesienie pomocy chorym ze schorzeniami układu chłonnego i ich rodzinom, działanie na rzecz poprawy jakości ich życia oraz propagowanie wiedzy na temat chorób układu chłonnego i metod ich leczenia. Stowarzyszenie m.in. oferuje chorym pomoc psychologiczną i duchową, a także rozpowszechnia materiały edukacyjne i organizuje kampanie uczące rozpoznawania objawów chłoniaka i metod jego leczenia. Więcej informacji o organizatorze i działalności Stowarzyszenia można uzyskać na stronie internetowej: http://www.przebisnieg.org/
Patron medialny:
Radio Pogoda gra dla wszystkich, którzy kochają piosenki sprzed lat. Piosenki, które znamy, które przywołują najpiękniejsze wspomnienia. To muzyka, dzięki której pojawia się uśmiech na twarzy. http://radiopogoda.tuba.pl/radiopogoda/0,0.html
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu