Skarpa warszawska jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów naturalnego ukształtowania Warszawy. Na jej szlaku znajduje się wiele parków oraz siedzib instytucji kultury.
Fundacja Culture Shock realizując nowy projekt – „Skarby Skarpy” chce umożliwić bliższe poznanie skarpy i poszerzenie wiedzy na jej temat organizując wydarzenia takie jak spacery z przewodnikiem, ale też dać jej przemówić głosem osób z nią związanych. W tym celu będziemy dokumentować historie dotyczące skarpy opowiedziane przez jej mieszkańców, miłośników czy użytkowników. W ten sposób powstanie jej subiektywny obraz. Fundacja chce pokazać co znaczą „Skarby Skarpy” z perspektywy badaczy i historyków, ale i osobiście dla konkretnych osób.
Część śródmiejska skarpy ma bogatą historię zmian, które zaszły, gdy przekształcała się z dzielnicy przemysłowej w zielony zakątek centrum miasta. Doświadczony varsavianista Andrzej Papliński oprowadzi chętnych po badanym w trakcie projektu terenie – odbędą się cztery jesienne spacery. Po jednym ze spacerów odbędzie się dyskusja z udziałem Artura Jerzego Filipa – inicjatora koalicji Warszawskiej Drogi Kultury na Skarpie oraz znawcy skarpy. Podczas rozmowy będą omawiane takie kwestie, jak plany zagospodarowania skarpy, na ile powinna być przestrzenią publiczną, czy mieszkańcy czują się tam u siebie, czy mieszkańcy ją lubią i czy powinno się ją bardziej animować.
Cztery badaczki z fudnacji uważnie przeszukają teren skarpy na odcinku Ujazdowa i Powiśla w poszukiwaniu opowieści, wspomnień, miejskich legend i warszawskich bohaterów. Z zebranymi w formie fotografii oraz zapisów rozmów “skarbami” będzie można zapoznać się na blogu projektu (skarby-skarpy.blogspot.com), tam też znajdują się szczegóły na temat dat i godzin wydarzeń.
Finałem projektu będzie wystawa w siedzibie Fundacji Culture Shock, podczas której będzie można obejrzeć zrobione przez działaczy fotografie, odnalezione pamiątki oraz przeczytać zebrane osobiste historie miłośników skarpy. Organizowana będzie także Wigilia na Skarpie, z której Culture Shock chce uczynić okazję do spotkania dla lokalnej społeczności. Organizatorzy zachęcają również do zgłoszenia się do nich i opowiedzenia swojej historii o skarpie.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024