Procesy związane z siwieniem włosów mogą chronić przed niektórymi nowotworami – informuje „New Scientist”. Pigmenty, które nadają włosom barwę są wytwarzane przez komórki zwane melanocytami. Odpowiednią liczbę melanocytów zapewniają komórki macierzyste. Włosy siwieją, gdy spada liczba komórek macierzystych w mieszkach włosowych.
Zespół Emi Nishimury z uniwersytetu medycznego w Tokio przeprowadził badania tego procesu na myszach. Jak się okazało, pod wpływem promieniowania jonizującego i substancji chemicznych uszkadzających DNA, uszkodzone komórki macierzyste na stałe przekształcały się w melanocyty. Malejąca liczba komórek macierzystych sprawiała, że mniej było także melanocytów i myszy siwiały. Zdaniem Nishimury analogiczny proces zmniejsza liczbę komórek macierzystych w mieszkach włosowych starszych osób, zwłaszcza że uszkodzenia DNA kumulują się z wiekiem.
Jak uważa zajmujący się badaniami nad nowotworami David Fisher z Harvard Medical School, podobne procesy mogą nas chronić przed nowotworami, ponieważ zapobiegają mnożeniu się komórek macierzystych z uszkodzonym DNA, z których mógłby powstać nowotwór.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
-
27.10.2023
„Tęczowy Piątek” pod patronatem Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl