W polskich lasach żyje już tylko 200 rysi. To za mało, by mogły przetrwać. Głównym celem projektu WWF jest przywrócenie populacji rysi na obszarach, gdzie jeszcze niedawno występowały naturalnie.
21listopada 2007r. ruszyła fundrisingowa kampania Czy polskie rysie przetrwają? wykorzystująca nowe sposoby komunikacji z darczyńcami – Direct Response Television (DRT) i Direct Response Radio (DRR). Spoty reklamowe nakłaniające widzów i słuchaczy do kontaktu z fundacją, a w konsekwencji do udzielenia wsparcia finansowego, przez najbliższe dwa miesiące będą emitowane w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych i radiowych. Ich odpowiedniki będzie można zobaczyć także w wybranych kinach oraz prasie i Internecie.
Celem spotu jest poinformowanie o problemie i poproszenie widza o telefoniczne skontaktowanie się z fundacją. Podczas rozmowy przedstawiany jest problem, który fundacja chce rozwiązać, w tym przypadku: ratować populację rysia w Polsce. Dzięki regularnej pomocy darczyńców WWF będzie w stanie przeprowadzić wieloletni i skomplikowany projekt ocalenia rysia.
WWF chce stworzyć długofalową relację z darczyńcą i informować go o efektach działań oraz rozliczać się z zebranych funduszy. Budowanie grupy sojuszników i osób zainteresowanych tematyką ochrony środowiska oraz informowanie ich o wynikach projektów jest jednym z priorytetów WWF.
WWF pracuje nad odtworzeniem populacji rysi w lasach mazurskich, gdzie te zwierzęta stale zamieszkiwały jeszcze 20 lat temu. Dzięki metodzie reintrodukcji młode urodzone w niewoli, już od pierwszych tygodni życia mogą poznawać dziką przyrodę i uczyć się życia na wolności.
Oprócz zbyt małej populacji rysi, kolejnym zagrożeniem dla tego gatunku jest brak dogodnych miejsc do życia. Rysie potrzebują rozległych i bogatych w zwierzynę lasów. Obszary leśne w Polsce coraz częściej rozdzielane są terenami zabudowanymi, polami i siecią dróg. To wszystko uniemożliwia tym płochliwym zwierzętom swobodne przemieszczanie się i szukanie odpowiednich siedlisk.
WWF chce utworzyć mapy korytarzy migracyjnych (pasów drzew i zarośli), które połączą ze sobą obszary, na których rysie już występują. To pozwoli rysiom przemieszczać się, komunikować się i rozmnażać w nowych grupach.
Sytuację rysi pogarsza ponadto fakt, że brakuje im wystarczającej ilości pożywienia. Rysie polują głównie na sarny i jelenie, a w ostatnich latach liczebność tych kopytnych w miejscach występowania rysi zmniejszyła się kilkukrotnie. Brak pożywienia powoduje, że rysie nie mogą wykarmić swoich młodych. Niedożywione kocięta częściej chorują i umierają – przeżywa mniej niż połowa małych rysi.
WWF chce zmienić tę dramatyczną sytuację i przekonać myśliwych, aby ograniczyli odstrzały tych zwierząt w miejscach występowania rysi.
Kampania nakłania odbiorców do pomocy finansowej – można po prostu wpłacić pieniądze lub kupić charytatywne piksele – przestrzeń wirtrualną na stronie WWF.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
30.10.2024
Reklama dla pszczół
-
29.10.2024
Co ma większą wartość?
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
(Złe) spojrzenia
-
24.10.2024
O rzut beretem