Rutyna na wsi jest niebezpieczna
W czasie powstawania tego filmu nie ucierpiał żaden człowiek. Manekin występujący w jego roli zniesie jednak wiele sytuacji, w przeciwieństwie do żywej osoby. Tysiące osób rocznie jest poszkodowanych w wypadkach z udziałem zwierząt gospodarskich. Jeden ruch, zbagatelizowanie sygnału, innymi słowy niezachowanie należytej ostrożności i reakcja konia, krowy czy świni może spowodować nieprzyjemny wypadek.
Kampania "Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym" jest częścią projektu "Szanuj życie" dotyczącego zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzonego przez Państwową Inspekcję Pracy. W tym roku PIP apeluje do rolników indywidualnych o stosowanie dobrych praktyk, które zapobiegają wypadkom przy obsłudze zwierząt.
Jak podaje PIP, każdego roku do KRUS zgłaszanych jest ok. 2,5 tys. wypadków związanych z obsługą zwierząt gospodarskich, w tym średnio cztery śmiertelne. Wypadki związane z uderzeniem, przygnieceniem i pogryzieniem przez zwierzęta stanowią trzecią najliczniejszą grupę zdarzeń, którym ulegają rolnicy indywidualni. Niemal 95% tych wypadków zdarza się podczas codziennego obrządku żywego inwentarza – w trakcie karmienia, udoju, czyszczenia pomieszczeń inwentarskich w obecności zwierząt oraz podczas przepędu, czy załadunku zwierząt na środki transportu – czyli w trakcie najczęstszych czynności obsługowych wykonywanych w pomieszczeniach produkcyjnych, na podwórzu gospodarstwa oraz na polach i łąkach. Przyczynami tych zdarzeń są w głównej mierze:
- nieostrożność,
- nieumiejętność przewidywania reakcji zwierzęcia na bodźce zewnętrzne,
- niezapewnienie zwierzętom dobrostanu,
- lekceważenie zagrożeń związanych z obsługą samców rozpłodowych, osobników w rui, samic karmiących,
- powierzanie obsługi, przepędu i załadunku zwierząt dzieciom, czy osobom w podeszłym wieku lub niepełnosprawnym.
Do wypadków przy obsłudze zwierząt gospodarskich dochodzi najczęściej z winy człowieka. Inicjatorzy kampanii podkreślają, że odpowiednie warunki bytowe zwierząt, dobre traktowanie, dostęp do świeżej wody, paszy, kontakt z innymi zwierzętami, to podstawowe wymogi dobrostanu, który człowiek powinien zapewnić zwierzętom, bez względu na gatunek, by praca z nimi była bezpieczniejsza. Ważne jest również poznanie i respektowanie zachowań zwierząt, zarówno jako społeczności, jak też poszczególnych osobników. W porę zauważone niecodzienne zachowanie żywego inwentarza, będące sygnałem ostrzegawczym, może niejednokrotnie zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi rolnika lub członka rodziny.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
02.12.2024
Strzel kasą na zwierzaki
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
28.11.2024
Bardzo blisko
-
27.11.2024
Pocztówki z przeszłości
-
26.11.2024
Jak Polacy piją kawę?