Prawdopodobieństwo, że ludzka aktywność odpowiada za globalne ocieplenie wynosi 95%. W zależności od stopnia zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych temperatura wzrośnie od 0,3 do 4,8 st. C, a poziom wód od 26 cm do 98 cm – to streszczenie V raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Dokument stanowi podstawę przyszłych porozumień negocjowanych podczas szczytów klimatycznych w Warszawie w 2013 i Paryżu w 2015 roku.
W związku z ogłoszeniem wyników IPCC Instytut na rzecz Ekorozwoju wraz z Polską Akademią Nauk, Fundacją im. Heinricha Bölla oraz Koalicją Klimatyczną zapraszają do debaty nad aktualnym stanem naszej wiedzy o
antropologicznych przyczynach globalnego ocieplenia. Konferencja odbędzie się 24 października 2013 r między 10.00 a 16.00 w Pałacu Staszica (Sala Lustrzana) w Warszawie na ul. Nowy Świat 72.
Podczas konferencji prof. Hans Joachim Schellnhuber z Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK) odniesie się do wyników badań dotyczących naukowych podstaw zmian klimatu uzyskanych przez I Grupę Roboczą w ramach V Raportu IPPC. Natomiast przedstawiciel Science Media Centre z Wielkiej Brytanii Tom Sheldon opowie o sposobach komunikowania wyników badań i studiów naukowych szerokiej społeczności.
Podczas dwóch paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział krajowi specjaliści w dziedzinach zmian klimatu i komunikacji, kluczowa będzie próba znalezienia odpowiedzi na dwa pytania: Jak komunikować wyniki badań naukowych w sprawach zmian klimatu społeczeństwu? Co oznaczają dla Polski wyniki badań I Grupy Roboczej
zaprezentowane w V Raporcie IPCC?
W panelach wystąpią: Jacek Żakowski – dziennikarz, „Polityka”; Marcin Popkiewicz – fizyk jądrowy, przedsiębiorca, dziennikarz, autor książki „Świat na rozdrożu” i portalu „Ziemia na rozdrożu”; Michał Koczalski – Head of Energy & Environment Practice, CEC Government Relations; Przemysław Sadura – Prezes Fundacji Pole Dialogu, wykładowca w Instytucie Socjologii i na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego; Beata Jaczewska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska; prof. Halina Lorenc – Klimatolożka, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej; Daria Kulczycka – Prezydentka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”; Urszula Stefanowicz – Koordynatorka, Koalicja Klimatyczna oraz prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o wypełnienie formularza bądź zgłoszenie mailem na p.manthey@ine-isd.org.pl do 17.10.2013 r. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.05.2022
Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja
-
10.05.2022
Gazeta.pl i Ukrayina.pl licytują słynne znaczki pocztowe z podpisami bohaterów Ukrainy
-
06.05.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta
-
03.05.2022
Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach
-
29.04.2022
Polonez na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
-
28.04.2022
Saype przy wsparciu Lavazzy stworzył gigantyczne dzieło w sercu Wenecji