Zachorować mogą na niego osoby w każdym wieku, a przyczyny jego powstawania wciąż nie są znane. To chłoniak – nowotwór układu chłonnego.
15 września w warszawskim kinie Femina wyświetlany będzie spot informacyjny o chłoniakach oraz ich objawach. To jeden z elementów kampanii "Chłoniak to diagnoza, nie wyrok" związanej z obchodami Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” oraz firmę Roche Polska.
Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Lymphoma Coalition – międzynarodowej organizacji, zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów z całego świata. Działania podejmowane przy okazji tego dnia mają upowszechniać wiedzę o nowotworach układu limfatycznego, ich objawach, metodach diagnozy oraz leczenia.
Każdego roku w Polsce chłoniaki rozpoznawane są średnio u 8000 osób i liczba ta sukcesywnie się zwiększa. Od początku lat 70-tych liczba przypadków chłoniaków nieziarniczych wzrosła o 80%. To właśnie chłoniaki nieziarnicze są najczęściej występującym nowotworem układu chłonnego. W krakowskiej Klinice Hematologii w ciągu roku rozpoznawanych jest i leczonych ponad 200 nowych przypadków choroby.
Kampania „Chłoniak to diagnoza, nie wyrok” prowadzona jest w odpowiedzi na konieczność zmiany społecznego sposobu postrzegania nowotworu układu limfatycznego jako choroby nieuleczalnej. Szanse na wyleczenie lub długotrwałe przeżycie w przypadku rozpoznania nowotworu układu chłonnego oceniane są dziś jako wysokie. Dotyczy to szczególnie choroby prawidłowo rozpoznanej i leczonej we wczesnych stadiach.
Typowymi objawami chłoniaków są:
– powiększone niebolesne węzły chłonne (należy jednak pamiętać, że węzły mogą być małe, a nawet przez jakiś czas niewidoczne),
– znaczna utrata wagi ciała i nieuzasadnione zmęczenie,
– podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny (gorączka może być mylona z objawami infekcji),
– obfite nocne poty,
– długo utrzymujący się kaszel lub duszności,
– uporczywe swędzenie całego ciała.
Symptomy towarzyszące chorobie przypominają objawy kojarzone powszechnie ze zwykłym przeziębieniem, przez co chorobę wykrywa się często przypadkowo podczas badań wykonywanych z powodu innych dolegliwości.
W ramach kampanii dystrybuowane będą ulotki informacyjne, a spot, poza widzami kina Femina, obejrzą również pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie i Warszawie. 13 września ruszyła kampania internetowa.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2023
Nie piję. Będę Tatą – ruszyła kampania edukacyjna FASOFF
-
12.09.2023
Ochraniacze dla psychiki
-
11.09.2023
Narodowy Dzień Sportu 2023 już 17 września
-
08.09.2023
Menopauza bez tabu – pierwszy raport w Polsce
-
01.09.2023
Nie daj się znokautować
-
31.08.2023
Rusza RakReaton, czyli wyzwanie, w którym liczy się pomaganie